„Pokud chtějí rodiče pracovat, stát by jim neměl házet klacky pod nohy,“ říká poslankyně Pavla Pivoňka Vaňková (STAN). „Pro mě jsou důležité spokojené děti,“ oponuje Romana Bělohlávková (KDU-ČSL).
Ministerstvo práce a sociálních věcí v době napjatých veřejných financí navrhuje změny rodičovského příspěvku. Podporovat chce i dětské skupiny, z opozice zní obavy z odlivu pedagogických pracovníků.
Pro každého rodiče aspoň dva měsíce volna, které buď využije, nebo volno propadne. Takový druh volna chce pro matky a otce dětí do osmi let zajistit ve všech členských státech evropská směrnice.
Ekonomové upozorňují na některé paradoxy vládního návrhu: například zkušený lékař se 120tisícovým platem zdaní každou další hodinu přesčasu vyšší sazbou, než ještě lépe placený ředitel nemocnice.
Vládní politici už dřív uvedli, že mají shodu na navýšení příspěvku. Mluví se o přidání 50 tisíc k nynějším 300 tisíc korunám od ledna. Dohoda ale není na tom, kdo by měl na zvýšenou částku nárok.
Herečka Tereza Ramba bude tváří nového filmu, který vzniká podle knihy Michaely Duffkové Zápisník alkoholičky. „Když jsem si přečetla scénář, tak jsem se skoro pozvracela,“ přiznává.
„Víc lidí se naučilo šetřit třeba ve spotřebě energie. Je vidět, že se to většina lidí naučila díky cenám. A není třeba je tolik poučovat,“ říká sociolog Daniel Prokop.
České výdaje na rodičovskou dovolenou patří k nejvyšším v rámci vyspělých zemí v Evropě. Debatu o zkrácení doby pobírání rodičovského příspěvku připustil i ministr financí.
„Rodiče, zpravidla ženy, si po tak dlouhé době, kterou se svými dětmi strávili, často nevěří. Je tam obrovská ztráta sebedůvěry. Říkají: Už ani nevím, jak se ovládá kopírka,“ říká Andrea Bohačíková.
Od začátku příštího roku si polepší důchodci, kteří vychovávali děti. Za každé dítě jim bude zvednut důchod o 500 korun. Má se jednat o odměnu za výchovu budoucích plátců sociálního pojištění.
Návrh vychází z evropské směrnice o slaďování rodinného a pracovního života . Podle ministerstva práce a sociálních věcí bude navazující volno zatím jen pro rodiče v zaměstnaneckém poměru.
„V České republice vedeme debatu o délce rodičovské dovolené. A tak se ptám, jestli tato studie nevznikla proto, aby se iniciovalo zkrácení rodičovské dovolené,“ namítá předsedkyně Aliance pro rodinu.
Podle červnového průzkumu společnosti IPSOS a projektu Česko v datech si přitom přes 80 % českých mužů myslí, že by otcové měli s dětmi strávit alespoň část rodičovské dovolené.
V České republice mají otcové možnost využít rodičovskou dovolenou k prohloubení péče o dítě od narození do 3 let dítěte. Můžou navíc využít i týdenní „otcovskou dovolenou“ během šestinedělní.
Nejpozději za dva roky by tak čeští zákonodárci měli zajistit, aby minimálně na dva měsíce mohl nastoupit na rodičovskou taky otec dítěte. Ženám to může pomoct s návratem do práce.
Praha||Nela Krawiecová, Štěpán Sedláček|Zprávy z domova|data
Některé rodiny s dětmi do čtyř let věku ale na vyšší příspěvek nedosáhnou. Senátoři za opoziční KDU-ČSL proto chtějí zákon napadnout u Ústavního soudu jako diskriminační.
V daňovém balíčku poslanci schválili zvýšení spotřební daně na cigarety a tvrdý alkohol, zvýšení poplatků za zápis do Katastru nemovitostí, ale i zdanění rezerv pojišťoven nebo hazardu.
„Obvykle začínají podnikat z důvodu větší flexibility řízení svého života v době mateřské nebo návratu po mateřské,“ vysvětluje zakladatelka projektu Ocenění českých podnikatelek Helena Kohoutová.
Základní rodičovský příspěvek zřejmě vzroste od příštího roku o 80 tisíc korun na 300 tisíc korun. V případě vícerčat se příspěvek zvýší ze současných 330 tisíc korun na 450 tisíc korun.
Předseda novozélandského parlamentu Trevor Mallard se tento týden zhostil nezvyklé role. Při řízení zasedání zvládl návdavkem kolíbat a mlékem z láhve napájet novorozeného syna jednoho z poslanců.
Dva měsíce rodičovské by měly být nepřenosné, aby se rodiče v péči o potomka vystřídali. Celá rodičovská by tak při vystřídání mohla být například o dva měsíce delší.
Praxe, že jeden z páru vydělává a druhý se stará o děti, ženy často staví do nevýhodné pozice hlavně na trhu práce. Pouze necelé jedno procento mužů totiž odchází na rodičovskou dovolenou.