Prohlášení, na kterém se shodli zástupci téměř 200 zemí, počítá i s tím, že odchod je důležité urychlit už v tomto desetiletí. Navzdory tomu text obsahuje i úlitby ropnému a plynárenskému průmyslu.
23:16
Vídeň ||Alžběta Jurčová, tpa|Ekonomika|SVĚT VE DVACETI MINUTÁCH
Důvody, proč se Mero rozhodlo stávající kontrakt z roku 2016 vypovědět, jsou podle zdrojů blízkých jednání hlavně dva problémy: výše přepravního tarifu a také délka kontraktu.
„V energetické politice jak v Česku, tak v Evropské unii je stále velká řada nejasností a já se obávám, že rizika nástupu ceny vzhůru jsou stále poměrně velká,“ připomíná ekonomka.
„Zhruba dvě stě kilometrů od norské hranice se nachází největší základna jaderných ponorek na světě,“ vysvětluje norský velvyslanec v Praze Victor Conrad Rønneberg.
Jeden z ruských zdrojů uvedl, že Rusko považuje projekt za „pohřbený“. Dva další řekly, že sice neexistuje žádný plán na opravu narušeného potrubí, ale že bude alespoň zakonzervováno.
U nafty bude podle unijních činitelů strop činit 100 dolarů a u topných olejů 45 dolarů za barel. Opatření vstoupí v platnost v neděli, až jej členské země formálně schválí a potvrdí skupina G7.