Rusko je v pozici tvůrce cen plynu. U spotřebitelů vyhrává peněženka, nikoliv ideály, vysvětluje expert

V listopadu výrazně vzrostl dovoz plynu z Ruska do České republiky. Hlavním důvodem je výhodná cena, dovoz z Německa totiž prodražují přepravní poplatky, které se navíc mají od nového roku zvýšit. „Myslím, že se trochu chiméricky upínáme k tomu, že je Německo zruší a bude po problému. Tak to si já nemyslím,“ konstatuje v rozhovoru pro Český rozhlas Plus odborník na energetiku a zakladatel společnosti Sinlei Martin Záklasník.

Interview Plus Praha/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plynovod

V listopadu výrazně vzrostl dovoz plynu z Ruska do České republiky. Hlavním důvodem je výhodná cena, dovoz z Německa totiž prodražují přepravní poplatky, které se navíc mají od nového roku zvýšit (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Německo prý poplatky zavedlo na podzim roku 2022 ve snaze naplnit vlastní zásobníky plynu a zajistit si prostředky pro záchranu plynařských firem, které se ocitly v problémech. Tvoří ale jen asi šest procent ze současné ceny plynu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Záklasník, odborník na energetiku a zakladatel společnosti Sinlei

„I kdyby ho zrušili, tak Rusko je v pozici tvůrce cen. Jeho náklady na těžbu jsou hrozně malé, uvádí se někde mezi dvěma a pěti eury za megawatthodinu, a může tedy jít s cenou dolů,“ vysvětluje v pořadu Interview Plus.

Poukazuje přitom na slova šéfky ruské centrální banky Elviry Nabiullinové, která v parlamentu popisovala zhoršující se ekonomickou situaci země. „Je možné, že lehké podstřelování ceny ze strany Ruska s tím může souviset,“ dodává.

Německo nejen Česku slíbilo zrušení poplatku za tranzit plynu, nyní ale otočilo, a naopak ho zvýší

Číst článek

Nově zvolený americký prezident Donald Trump chce zintenzivnit těžbu ropy a plynu, což podle Záklasníka může cenu snížit, ovšem náklady na těžbu z břidlicových ložisek jsou vyšší než v případě Ruska.

„Mezinárodní obchod s plynem je tvrdý byznys a vládne tam cena. Kdo nabídne cenu lepší, tak ten je preferován,“ konstatuje zakladatel společnosti Sinlei.

Rozhoduje peněženka

Záklasník připomíná, že před vypuknutím války na Ukrajině jsme byli prakticky zcela závislí na ruském plynu, jeho podíl se ale v roce 2023 podařilo snížit na sedm procent.

„V tom ale zcela jistě není zohledněno, že některé země, jako je třeba Španělsko, dovezou ruský plyn a potom ho reexportují jako svůj vlastní. Když se podíváme na rok 2024, tak o něco méně než polovinu plynu nakupujeme z Ruska,“ upřesňuje expert.

Dovoz ruského plynu do Česka výrazně vzrostl. Většina ho proudí přes Slovensko a je levnější než alternativy

Číst článek

Vysoce závislé na ruském plynu je stále například Rakousko, a to zhruba z 80 procent. O víkendu sice ruský plynárenský podnik Gazprom oznámil přerušení dodávek rakouské firmě OMV v důsledku arbitráže, kterou prohrál, podle Záklasníka ale mezi obě strany vstoupí slovenský nebo maďarský prostředník.

„Se závislostí je ve střednědobém horizontu možné udělat řadu věcí, ale vždy je otázka, kolik to bude stát a jestli je za to rakouský spotřebitel ochoten zaplatit. A logicky není, protože i americké volby nám ukázaly, že vyhrává peněženka, ne ideály a filozofie,“ uzavírá Záklasník.

Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus nahoře v audiozáznamu.

Jan Bumba, ert Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme