Spolková vláda řeší už jen to, jak se pomůcek zbavit a nemuset platit za jejich uložení. Jednou z možností je zřízení míst na vybraných letištích a nádražích, kde si je lidé mohou rozebrat.
Nová varianta covidu-19 pirola znepokojuje virology po celém světe. V Česku zatím prokázaná není. Podle Pačese je však oficiální počet případů nákazy covidem-19 velmi malý a neodráží skutečnost.
Hygienici bývalému prezidentovi udělili pokutu 10 000 korun za porušení mimořádných opatření. Klaus podal proti rozhodnutí odpor, v němž požadoval zastavení přestupkového řízení.
Roušky z Evony sice ještě některé e-shopy nabízejí, textilka už je ale nevyrábí, nebyla poptávka. „My jsme je v nabídce měli někdy ještě zhruba před půl rokem, ale prodej byl nula,“ říká její ředitel.
„Ještě před exspirací jsme roušky nabídli ostatním složkám státu a pak také fyzickým a právnickým osobám. Nebyl ale o ně zájem,“ řekl předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.
Rouškám ve skladech Správy státních hmotných rezerv do konce roku vyprší doba použitelnosti, informují Hospodářské noviny a podle Práva čeká města nejspíš nákup nízkoemisních aut veřejné dopravy.
Kypr opo msící opět zavádí povinnost nosit roušky ve vnitřních veřejných prostorách. Světová zdravotnická organizace očekává v létě vysoký nárůst počtu případů covid-19 v Evropě.
Nošení roušek ve vnitřních prostorách je jedním z posledních koronavirových opatření v Izraeli. Podle ministra zdravotnictví vede vládu k jeho zrušení pokračující pokles počtu úmrtí s covidem.
Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES), navrhuje, aby se testovalo ve školách v okresech, kde za týden přibylo přes 100 případů na 100 tisíc obyvatel.
Devětačtyřicetiletý Němec byl zatčen a je podezřelý z vraždy. Podle státního zástupce se přiznal, že zabil 20letého studenta, který byl na čerpací stanici na brigádě, mířenou střelou do hlavy.
Podle statistik jeden člověk nakažený koronavirem v průměru nakazí dva až tři lidi, v případě varianty delta pět až šest lidí. Superpřenašeč ale průměr vysoce překonává.
Opoziční poslanec Vlastimil Válek (TOP 09) ale naopak vidí případné nevyslyšení soudního orgánu jako nepřijatelné. Více ve speciálu Českého rozhlasu Plus.
„Výhrady jsou velmi konkrétní, například nefunkční odkaz na studii. Ministerstvo měsíc poté vydá nové opatření a ten proklik je stále nefunkční. Co si o tom má soud myslet?“ říká soudce Petr Mikeš.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve čtvrtek odpoledne řekl, že změnu, která by je dovolila nahradit chirurgickými rouškami, vládě v pondělí nenavrhne.
„Vzhledem k epidemické situaci, ve které se nacházíme, kdy ta situace se všeobecně zklidňuje, si myslím, že si to můžeme dovolit,“ uvedl k tomu ministr Adam Vojtěch po pondělním jednání vlády.
Vědci v současnosti testují, jak rychle se použité roušky rozloží. V přírodě tomu pomáhá sluneční záření a mikroorganismy. Díky kyselině polymléčné by nanovlákenné roušky neměly zatěžovat přírodu.
„Plně očkovaný jedinec by teoreticky mohl sundat respirátor. Na druhou stranu si ale nedovedu představit, jak bychom rozlišovali kdo je a není očkovaný,“ shrnuje Chlíbek.
O odložení respirátorů a roušek ve školách vláda rozhodne podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové až zhruba dva týdny po dalším rozvolnění, které přijde v pondělí 24. května.
„Začali nás většinou oslovovat zdravotníci. A začaly obrovské problémy – s viděním, brněním za krkem, do ramenou nebo do paží. Udávali pocity jako ‚divno‘,“ říká fyzioterapeutka Angelika Křivanová.
O otevření obchodů od pondělí rozhodne vláda definitivně ve čtvrtek, uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Určující bude vývoj epidemické situace a příbytek počtu nakažených koronavirem.
V týdnu se v seriálu Koronafocus věnovali redaktoři testování školáků, agresivní brazilské mutaci, upřesnili rozdíl mezi karanténou a izolací a shrnuli českou situaci kolem vakcíny Sputnik V.