Rekord v přenosu nákazy? ‚Superpřenašeč‘ v Rusku nakazil koronavirem dalších 1500 lidí

V Rusku byl zaznamenán případ, kdy jediný člověk trpící covidem-19 nakazil dalších 1500 lidí, uvedla v sobotu státní agentura TASS s odvoláním na experta Alexandra Semjonova. Ten v Jekatěrinburgu na Urale řídí pobočku státního vědeckého střediska virologie a biotechnologií Vektor.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pár, který se chrání respirátory před nákazou novým koronavirem, se fotí na Rudém náměstí v Moskvě

Pár, který se chrání respirátory před nákazou novým koronavirem, se fotí na Rudém náměstí v Moskvě | Foto: Evgenia Novozhenina | Zdroj: Reuters

„V Rusku byl zaznamenán případ maximálního superpřenašeče, kdy jediný člověk nakazil hned 1500 lidí,“ řekl expert. Dodal, že podle statistik jeden člověk nakažený koronavirem, který způsobuje onemocnění covid-19, v průměru nakazí dva až tři lidi, v případě varianty delta pět až šest lidí.

Nakažených covidem v Rusku dál rychle přibývá. Nejvíce jich je v Moskvě a Petrohradu

Číst článek

Superpřenašeč ale průměr vysoce překonává. V některých ruských regionech může podíl superpřenašečů na rozšíření nákazy podle Semjonova dosahovat 80 procent i více.

„Koronavirus se šíří vzduchem a kapénkami při kontaktech s jinými lidmi. Pokud člověk nedodržuje odstup, nenasadí si roušku a vyrazí v přeplněném vagonu metra do práce, přestože se necítí dobře, má vyhlídku, že se stane superpřenašečem a nakazí spoustu lidí. Svým pohrdáním pravidly vytváří příležitost pro rozšíření infekce,“ varoval Semjonov.

Současně apeloval na nošení roušek a respirátorů. „Pokud pokladní v obchodě nemá roušku anebo ji má staženou pod bradou, není to superpřenašeč? Okolo pokladny za směnu projdou stovky lidí, a to blíž než půldruhého metru. Ale stačilo by, aby pokladní a zákazník měli roušky, a riziko nákazy by kleslo. Podobně i ve veřejné dopravě,“ zdůraznil.

Pjotr Sauer: Sputnik je solidní vakcína, ale politické hry Kremlu jí na důvěryhodnosti u Rusů nepřidaly

Číst článek

Server Meduza připomněl, že ústav Vektor vyvinul a vyrábí jednu z ruských vakcín proti covidu-19, EPiVakKorona. A její účinnost nedávno veřejně zpochybnili účastníci klinických testů, kteří v otevřeném dopisu vyzvali ministra zdravotnictví, aby efektivnost vakcíny nechal nezávisle a transparentně prověřit.

V Rusku, které má přibližně 146 milionů obyvatel, se od začátku pandemie nakazilo více než 6,4 milionu lidí, z nichž více než 164 000 podle údajů vládního operativního štábu nákaze podlehlo.

Ruský statistický úřad uvádí více než dvojnásobný počet obětí pandemie, což vláda vysvětluje tím, že statistici do svých čísel zahrnují i zemřelé, u nichž se na nákazu přišlo až po smrti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme