„Chceme měnit vnímání hlavně u mužů majících privilegia a moc. V otázce genderově podmíněného násilí mají být součástí debaty a řešení, do osvěty ale moc zapojení nejsou,“ poukazuje Harish Sadani.
„Máme ambice přivézt z paralympiády více medailí než olympionici. V Tokiu jich bylo osm,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál šéf Českého paralympijského výboru Zbyněk Sýkora.
Tate měl štěstí, že narazil na oblast, která je zanedbávaná. Spíš než se zaměřovat na něj konkrétně, jde tedy o to vidět, proč je pro mladé muže tak cenný a jak o podobných tématech hovořit jinak.
Nerovnosti podle autorů průzkumu souvisí s mateřstvím, kariérní pauzou a rozdílným postavením matek po návratu z rodičovské. V Česku totiž s dítětem zůstávají doma stále většinou ženy.
„Dnes by se o něm řeklo, že je feminista, byť on by to o sobě určitě neřekl. Neměl rád škatulky. Nicméně jeho vztah k ženám byl nekonvenční,“ vysvětluje historik Vojtěch Kessler.
Třetinu celovečerních filmů posledních 25 let režírovali lidé narození v Praze, z 87 procent jde o muže. Ženám se ve filmu více daří jako asistentkám režie či střihu než jako režisérkám či střihačkám.
Když se řekne feminismus, někomu se mohou vybavit pochodující sufražetky nebo pálení podprsenek. Boj za genderovou emancipaci má však daleko pestřejší dějiny než ty, co si vypráví západní společnost.
První otevřeně homosexuální fotbalista v nejvyšší lize Josh Cavallo obdržel ve čtvrtek cenu časopisu Attitude. Ve své řeči se ohradil vůči právům LGTBQ komunity na mistrovství světa 2022 v Kataru.
Většině Čechů by přitom sňatek Sáry a Káji nebo nebinárního Tea a jeho přítelkyně nevadil. S manželstvím pro všechny totiž dlouhodobě souhlasí velká část společnosti, podpora v průběhu let narůstá.
Zeman uvedl, že pokud je někdo příslušníkem sexuální menšiny, je to jeho interní věc. „Když demonstruje, že má tuto orientaci, tak se vyvyšuje nad ostatní,“ uvedl Zeman.
„Ženy přinášejí nový politický styl, který spočívá ve schopnosti získat si pozornost a dotáhnout do konce zdánlivě beznadějné záležitosti,“ píše v komentáři Petr Holub.
Petice, pod kterou se podepsalo 18 856 osob, argumentuje například důsledky, jaké může mít nošení bot s vysokými podpatky pro zdraví. Aktivistky požadují také mírnější dress code pro muže.
Plný počet se podařilo získat pouze šesti zemím včetně Lucemburska a Litvy. Více než 90 bodů pak obdrželo 39 států, mezi nimiž se umístila také Česká republika.
Protesty vznikly v důsledku vstupu dvou žen do hinduistického chrámu Sabrimala, kam byl ženám v plodném věku po staletí odpírán přístup. Z obav před násilím zůstaly uzavřené školy a obchody.
Jen 13 procent žen se po rodičovské vrací na stejnou pracovní pozici. A úřad varuje před weby, které nelegálně prodávají léky. Více se dočtete v přehledu tisku, který připravil Radiožurnál.
Letos je to 25 let, co soutěž o nejzajímavější české filmy vznikla a když projdete seznam absolutních vítězů, najdete v něm jen dva snímky, které režírovaly ženy.
Melbournská kavárna zavedla 18% přirážku pro muže, aby tak upozornila na nerovné platové podmínky žen a mužů v Austrálii. Majitelka zatím zaznamenala jen pozitivní reakce.
V pátek se v Berlíně otevřela nezvyklá mešita. Ženy se v ní mohou modlit po boku mužů a jsou zde vítáni i ateisté nebo homosexuálové. Mešita tak má prezentovat otevřenost a přívětivou stranu islámu.
Německý parlament výraznou většinou schválil takzvanou kvótu pro ženy. Ve vedení velkých německých firem jich musí být nejméně 30 procent. Vláda tím chce podpořit rovnoprávnost mezi muži a ženami, která je obsažená v německé ústavě. Zákon začne platit od roku 2016.
Česká republika znovu klesla v žebříčku hodnocení rovnoprávnosti žen ve společnosti. Od minulého roku si pohoršila o 13 míst a obsadila 96. místo ze 140 zemí. Můžou za to hlavně velké platové rozdíly mezi muži a ženami i malé zastoupení žen v politice. Vyplývá to ze zprávy Global Gender Gap Report.
Anglické slovo "open" znamená, jak asi dobře víte, "otevřený". Slavný golfový turnaj British Open se ale hraje na hřišti, které je uzavřené. Tedy alespoň pro ženy. Tak velí ve skotském Muirfieldu klubová tradice dlouhá mnoho desítek let. Podle mnohých je to diskriminace, která v 21. století nemá co pohledávat.
Ženy slouží v armádě Velké Británie poměrně běžně. Některé profese jim ale zatím byly zapovězené. To se teď změní. Nově mohou Britky v námořnictvu sloužit také v ponorkách.