„Záleží na tom, jestli mají v regionu dost školních psychologů, speciálních pedagogů a jak vysoká je účast ve školkách. I znevýhodněné děti, které brzy chodí do školky, mají menší neúspěšnost,“ říká.
Nemocnice nejvíc překračují zákonné limity čekacích dob u sonografie břicha, kolonoskopie a náhrad kloubů. Naopak se zrychlilo a dostalo pod limit zahájení biologické léčby roztroušené sklerózy.
„Takže lze říci, že pokud novelu schválíme, je možné, aby ve školách učili nekvalifikovaní učitelé. Pak budou učit právě v těchto regionech, kde už v současnosti jsou ty vzdělávací výsledky slabší.“
Co může nový prezident udělat pro rozvoj slabších, znevýhodněných regionů? Může vstoupit do řešení zásadního problému České republiky, píše v komentáři Plusu Petr Šabata.
Žebříček říká, že ve velkých městech jsou dobré služby i výdělky, proto se tam stěhují vzdělanější i aktivnější lidé. Otázka však zní, co si myslet o městech a regionech, které skončily na jeho konci?
Hned několik tenistů s českými předky bojuje v amerických barvách. Reprezentují zemi, ve které se narodili, kde žijí a i studují. Jaké mají výhody a nevýhody oproti juniorům vyrůstajícím v Česku?
O 21 procent levnější celodenní jízdné pro ženy než pro muže nabídne v pondělí berlínský dopravní podnik. Chce tak upozornit na rozdíl v platech mezi muži a ženami, který v Německu v čítá 21 procent.
Za malou zaměstnaností matek menších dětí v Česku je nejen nedostatek školek, ale také nastavení daní a odvodů. Příjmy žen, které se starají o děti, jsou v průměru zdaněny mnohem víc než příjmy jejich manželů. Nemotivuje je to pak k návratu do práce. Ukázala to studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) Univerzity Karlovy. Doporučuje snížit sociální odvody ze 6,5 procenta na pět procent tomu rodiči, který v domácnosti vydělává až jako druhý a víc pečuje o děti do 11 let. Většinou jsou to ženy.
České ženy mají podle ministerstva práce oproti mužům o 22 procent nižší mzdy. Zatímco muži v průměru berou 30 tisíc korun měsíčně, ženy si vydělají o 6,5 tisíce méně. Největší rozdíly jsou mezi vysokoškoláky na manažerských pozicích. Údaje pocházejí z Českého statistického úřadu. Resort proto připravuje kampaň, která má rozdíly v odměňování snížit. Inspektorát práce také chystá kontroly, což se ale nelíbí zaměstnavatelům.
Téměř čtvrtina žen v Česku bere na rozdíl od svých mužských kolegů za stejnou práci méně peněz. Jde o údaj Eurostatu z roku 2013 a Česká republika je na tom v tomto ohledu nejhůře z Evropské unie. Podle dat Českého statistického úřadu z roku 2014 pak ženy dostávají v průměru o 22 procent menší plat, což činí Česko třetím nejhorším z EU. Jednou ze znevýhodněných žen je i paní Marie z Ústí nad Labem, která pracuje ve výrobní firmě.
Platové rozdíly mezi muži a ženami se v Česku za poslední rok mírně snížily. Loni byl průměrný plat muže v ČR o 31,4 procenta vyšší než průměrný plat ženy, letos rozdíl klesl na 28,8 procenta. Vyplývá to z analýzy serveru Platy.cz.
Běžkyně na lyžích, bikerka, cyklokrosařka. Tím vším se může pyšnit česká reprezentantka Kateřina Nash. Za sebou má účast na dvou zimních olympijských hrách a také letní hry v Atlantě. Aktuálně se připravuje na Londýn 2012. Soubojů pod pěti kruhy se zúčastní na horském kole. V zimních měsících má ale přednost cyklokros. Jaký více? Evropský nebo zámořský?
Letenky Českých aerolinií se vyplatí koupit v Německu. Upozornilo na to včerejší vydání Mladé fronty Dnes. Na některých německých serverech totiž mohou být stejné letenky až o polovinu levnější než u nás.
České ženy pobírají zhruba o dva tisíce korun nižší důchod než muži. Průměrný ženský starobní důchod je tak dlouhodobě až o pětinu nižší. Tento stav se navíc skoro devět let nezměnil.