Kloub musí dostat do roka, čekají na něj dvakrát déle. Uškodil covid, stárnutí, ale i dobrá pověst nemocnic
Nemocnice nejvíc překračují zákonné limity čekacích dob u sonografie břicha, kolonoskopie a náhrad kloubů. Naopak se zrychlilo zahájení biologické léčby roztroušené sklerózy. I když zákonné limity platí deset let, Ústav zdravotnických informací a statistiky sbírá data teprve od roku 2019 a část nemocnic v nich stále chybí.
Téměř dvacet tisíc Čechů a Češek ročně podstoupí náhradu kolenního kloubu. Před covidem na ni čekali průměrně 47 týdnů, pandemie čekací dobu protáhla na 72 týdnů. Nařízení vlády o místní a časové dostupnosti zdravotních služeb z roku 2012 přitom stanovuje maximální čekací dobu u tohoto zákroku na 52 týdnů neboli rok.
Ve třech krajích se průměrné čekání protáhne dokonce přes dva roky. Ve Zlínském se na nové koleno čeká 119 týdnů, v Olomouckém 121 týdnů, a v Pardubickém dokonce 125 týdnů – tedy 2,4× déle, než povoluje norma. Řada lidí přitom logicky čeká ještě delší dobu. Podle vládního nařízení by se přitom nad limitem neměl ocitnout vůbec nikdo.
„Přiložená tabulka (data ukazujeme v grafu pod odstavcem – pozn. red.) by mohla některé pacienty rozzlobit, protože na řadě pracovišť jsou doby čekání na implantaci totální endoprotézy kyčlí a kolen delší,“ vysvětloval před rokem pro Medical Tribune přednosta ortopedické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc Jiří Gallo. „U nás je průměrná čekací doba na náhradu kyčle i kolena určitě o hodně delší než 53 týdnů, ačkoliv pro nejvíce postižené pacienty máme ‚akutní‘ koridor. Tyto pacienty se nám daří naopak odoperovat v kratší době než jeden rok od indikace.“