Slovenský telerozhlas změnil jméno, spolu s tím ale nastoupil i nový dočasný generální ředitel. Změny odstartovaly i ve vysílání, když vedení zasáhlo do reportáže o ministrovi životního prostředí.
„Je to takové bezvládí, ale ta instituce funguje i nadále díky tomu, že tu pracují profesionálové," říká vedoucí zahraniční redakce Slovenského rozhlasu Soňa Weissová o novém zákonu o RTVS.
Podle návrhu zákona by měla současný veřejnoprávní Rozhlas a televizi Slovenska nahradit Slovenská televize a rozhlas. Podle opozice chce vláda médium ovládnout, ta ale tvrdí, že jí jde o objektivitu.
Vládní koalice má ve sněmovně dostatek hlasů k tomu, aby zákon prosadila a rovněž prolomila případné veto hlavy státu. Platit bude hned po zveřejnění ve Sbírce zákonů.
Slovenské ministerstvo kultury pracuje na úpravě návrhu nového zákona o RTVS. Původní předloha počítala například s výměnou nynějšího vedení, se silnějším vlivem státu nebo se zřízením nové rady.
Návrh ministerstva kultury ohledně RTVS počítá mimo jiné s výměnou vedení, silnějším vlivem státu na instituci nebo se zřízením nové rady pro dohled nad jejím programem.
„Vyrovnanost nespočívá v tom dát pět minut Hitlerovi a pět minut židovi. Naším úkolem je poskytovat pozitivní rozvoj celé společnosti,“ říká generální ředitel slovenské RTVS Ľuboš Machaj.
Slovenská vládní koalice se podle některých médií snaží návrhem nového zákona o Rozhlasu a televizi Slovenska ovládnou tuto veřejnoprávní instituci. List Pravda naopak debatu přirovnal k hysterii.
Předložený návrh zákona počítá se vznikem nové instituce i možností snadno odvolat současného generálního ředitele Ľuboše Machaje. Opozice varuje, že de facto vznikne státní médium.
Robert Fico a jeho vláda mají v plánu snížit rozpočet veřejnoprávní televize a rozhlasu Slovenska. To podle šesti mezinárodních novinářských organizací může ohrozit nezávislost a svobodu tisku v zemi.
„Není to dávno, co předseda Smeru Robert Fico prohlásil, že půjde řediteli RTVS Ľuboši Machajovi po krku,“ popisuje Jaromír Volek z Katedry mediálních studií a žurnalistiky FSS Masarykovy univerzity.
Mimořádný odvod pro rafinerii Slovnaft zdaní rozdíl mezi aktuálními a dřívějšími zisky. Sazba 55 procent je výsledkem kompromisu mezi stranami OLaNO a SaS.
Letos v září slovenský parlament zrušil povinné poplatky pro důchodce a příjemce dávek v hmotné nouzi. Výše poplatků ale nepokryje rozpočet RTVS a zbytek tak musí doplácet stát.