Sporný zákon o televizi a rozhlasu dostal od Ficovy vlády zelenou. V plánu je i konec šéfa Machaje
Slovenská vláda ve středu schválila návrh zákona o Slovenské televizi a rozhlasu. Předpokládá, že ve funkci skončí ředitel veřejnoprávního média Ľuboš Machaj. Vládní koalice kritizuje činnost veřejnoprávního rozhlasu a televize, který nyní funguje pod názvem Rozhlas a televize Slovenska (RTVS). Opozice a některé zahraniční instituce už dříve tvrdily, že vláda chce RTVS ovládnout. A opoziční strany svou kritiku po rozhodnutí vlády zopakovaly.
Vládní koalice má ve sněmovně dostatek hlasů k tomu, aby zákon prosadila a rovněž prolomila případné veto hlavy státu. Platit bude hned po zveřejnění ve Sbírce zákonů.
Návrh zákona o Slovenské televizi a rozhlasu (STVR) kabinet premiéra Roberta Fica schválil na svém výjezdním zasedání v areálu zemědělského družstva v Dolní Krupé u Trnavy na západě země, jehož jedním z konečných uživatelů výhod je podle slovenského registru český expremiér Andrej Babiš z ANO.
Biřmovaný komunista Fico dráždí křesťanské demokraty. Láká je i na boj proti ‚superpotratům‘
Číst článek
Ministerstvo kultury ještě před jednáním vlády z návrhu zákona vypustilo ustanovení o zřízení programové rady, která by dohlížela na obsah vysílání této instituce. Právě plánované vytvoření této rady bylo jedním z nejvíce kritizovaných ustanovení původní podoby zákona. Kritici záležitost vnímali jako možný způsob cenzury ve vysílání. Příští ředitel STVR by rovněž nemohl být odvolán bez uvedení důvodu.
„Televize a rozhlas objektivně nemohou být objektivní, protože jsou ve sporu s vládou Slovenské republiky. Je porušováno základní lidské právo občanů Slovenské republiky na to, aby měli k dispozici objektivní informace,“ tvrdil ve středu Fico před novináři po jednání vlády.
Dodal, že sněmovna nebude o návrhu jednat zrychleně, jak prosazoval ještě v březnu. Zákon by měl být podle něj schválen parlamentem do jeho letních prázdnin.
Ministryně kultury Martina Šimkovičová řekla, že předloha zákona je v souladu s evropským aktem o svobodě médií, který Evropský parlament schválil v březnu a který má chránit nezávislost všech médií. Podle ní bylo zpravodajství RTVS dosud „nakloněno na jednou stranu“.
Konec ředitele
Současný generální ředitel RTVS Machaj se ujal funkce na původně pětileté období za minulé vlády v létě 2022.
Spolu s ním podle nového zákona skončí funkční období nynějších členů rady instituce, která bude nově místo parlamentu volit a odvolávat ředitele STVR. Do zvolení Machajova nástupce by měl stanici řídit zástupce, kterého jmenuje předseda parlamentu.
Představitelé nynější slovenské vládní koalice, která nastoupila do úřadu loni v říjnu, netajili, že jejich cílem je dosáhnout změn ve vedení RTVS. Tvrdili, že instituce není objektivní.
RTVS pod kontrolou
Opoziční strany na Slovensku či Evropská vysílací unie původní předlohu zákona kritizovaly jako ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize a rozhlasu.
Závan mečiarismu. Změní syn bývalého šéfa policie slovenskou tajnou službu na nástroj pomsty?
Číst článek
Nejsilnější opoziční hnutí Progresivní Slovensko v reakci na středeční rozhodnutí vlády uvedlo, že zákon znamená konec svobodné RTVS. Podle opozičního Křesťanskodemokratického hnutí jediným cílem vlády je získat kontrolu nad RTVS.
Současná slovenská vláda v uplynulých měsících měnila i jiné zákony s cílem vyměnit šéfy některých úřadů či institucí.
Fico po loňském jmenování premiérem kromě kritiky RTVS přestal komunikovat se čtyřmi jinými médii, včetně nejsledovanější televize Markíza. Označil je za nepřátelská.
Již čtyřnásobný ministerský předseda Fico na tiskových konferencích zpravidla neumožňuje novinářům klást otázky a s veřejností často komunikuje prostřednictvím facebooku.