Znečištění moří spolu s klimatickými změnami zpomaluje růst ryb. Je to špatná zpráva pro všechny
Globální klimatické změny spolu s plastovým odpadem mají znepokojivý vliv na růst ryb. Takové závěry přinesli vědci ze Sydneyské univerzity. Podle jejich výzkumu ryby rostou pomaleji v teplejší vodě a za přítomnosti chemikálie běžně obsažené v plastu, všímá si britský deník Guardian.
Ryby vystavené průmyslové chemikálii bisfenol A – běžně známé jako BPA – potřebují více energie k růstu ve vodách s vysokou teplotou. Tato kombinace jinak řečeno zvyšuje energetické náklady růstu: tedy to, kolik toho ryba musí sníst, aby se vyvíjela. Autoři studie proto zdůrazňují, že kromě boje proti klimatickým změnám je nutné řešit i problém plastových odpadů.
Poslechněte si celý Svět ve 20 minutách od Magdalény Fajtové. O závislosti na ruském plynu a amerických vojácích v Evropě, o dění v Kazachstánu, o slibech Joea Bidena a o stavu oceánů
Bisfenol A je spojován s reprodukčními a vývojovými poruchami také u lidí. Každý rok se přitom celosvětově vyrobí miliony tun této směsi.
BPA se uvolňuje do mořského prostředí z odpadních vod z výroby a také z rozpadu plastů. Podle vědců, kteří vytvářeli modely vývoje znečištění spolu s oteplením, hrozí největší riziko masivního snížení počtu ryb v oblasti jihovýchodní Asie, ale také v Severní a Jižní Americe.
Menší populace ryb ale v konečném důsledku znamená ohrožení pro všechny. Kombinace oteplování a plastového odpadu ve světovém oceánu totiž výrazně sníží možnosti rybolovu, a ryby tak brzy možná budou pro mnohé lidi na světě nedosažitelnou potravou, uzavírá s odkazem na vědecký výzkum britský deník Guardian.
Poslechněte si celý Svět ve 20 minutách, připravila ho Magdaléna Fajtová.