Výjimečná masa tropického vzduchu přinesla déšť do míst na jihu Maroka, která už šest let sužují sucha. V okolí města Warzazát spadlo během tří hodin 47 milimetrů srážek.
Saharský prach postupuje od 10. června přes střední a východní Středomoří a jeho koncentrace dosahovala vysokých hodnot prachových částic PM10 při povrchu země.
Nad Českem je opět saharský písek, na rozdíl od Velikonoc si ho ale lidé ani nemusí všimnout. „Pokud jsou částice výš v atmosféře, tak je to poznat maximálně podle zákalu na obloze,“ říká Brzezina.
Saharský prach může snížit očekávané maximální teploty. „Tentokrát se nachází ve vysoké a střední oblačnosti, která je výrazně rozsáhlejší a mohutnější, než odhadovaly numerické modely,“ uvedl ČHMÚ.
Přítomnost prachových částic naznačují satelitní snímky i údaje ze stanic měřících kvalitu ovzduší. Ty zaznamenávají vyšší koncentrace částic PM10, což je typické právě při přechodu písečného prachu.
Saharský prach se podle dosavadních zkušeností obvykle pohyboval ve vyšších vrstvách atmosféry. Nebo byly přízemní koncentrace prachových částic v ovzduší výrazně nižší než tentokrát.
Na většině území Česka meteorologové odvolali smogovou situaci vyhlášenou o víkendu kvůli písku ze Sahary. Situace dál platí v Brně, Ústeckém a Moravskoslezském kraji.
V závislosti na podmínkách v atmosféře mohou takzvané znečišťující částice, jako písek nebo dým, urazit stovky až tisíce kilometrů. Například minulý rok dým z požárů v Kanadě překonal Atlantik.
Smogová situace kvůli prachu ze Sahary platí už v celých Čechách, v Moravskoslezském kraji a v Brně. Meteorologové v neděli ráno rozšířili svou výstrahu.
Fenomén vzniká při bouřích nad Saharou, při kterých se zvedne velké množství písku do vzduchu. Díky síle větru se pak písečný prach může dostat až do Evropy či okolních afrických států.
Saharský písek v ovzduší může sice vytvářet krásně zbarvené západy slunce i zpomalit cyklóny během hurikánové sezony, problémy ale může způsobit lidem s chronickými dýchacími potížemi.
Část řeckého území zahalil smog vytvořený z prachu, který přináší vítr přes Středozemní moře z Afriky. Na sociálních sítích se navíc objevily snímky lyžařů na svazích pokrytých oranžovým sněhem.
Neobvyklá sněhová bouře zasáhla oblast na západě Alžírska, která bývá někdy označovaná jako Brána Sahary, protože za ním už začínají nekonečné duny žlutého písku. Ten se ale v neděli pokryl sněhem.
Více než 40 migrantů ze západní Afriky přišlo tento týden o život poté, co se v Saharské poušti porouchal nákladní vůz, v němž cestovali. Zřejmě zemřeli žízní.
Do ovzduší nad střední Evropou se dostal prach ze Sahary. K zemi zatím nepadá, k tomu by ovšem mohlo dojít v následujících dnech. Jev, kdy částečky saharského písku spadnou v České republice, byl už opakovaně zaznamenán v minulosti. Vdechnutí prachu by pro lidi nemělo znamenat žádné vážnější zdravotní komplikace.
Drobní ptáci, kteří při svém tahu do zimovišť či hnízdišť musejí překonat poušť Saharu, podávají často heroické výkony. Přišel na to mezinárodní tým ornitologů, mezi nimiž nechyběli zástupci Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Ke sledování malých ptáčků o hmotnosti kolem 12 gramů využili geolokátory, které si opeřenci nesli na zádech. Přelomovou práci otiskl významný odborný časopis Scientific Reports.
Spolu s deštěm se bude o víkendu na Českou republiku snášet i písek ze Sahary. Meteorologický ústav upozorňuje, že jemná zrnka písku přinese silný vítr od jihozápadu.
Záchranáři z afrického Nigeru našli v poušti těla 87 migrantů, převážně žen a dětí. Skupina se zřejmě pokoušela přes Saharu dostat do Alžírska. Během cesty se jim ale porouchala nákladní auta a v poušti zemřeli žízní.
Před 14 dny se Josef Škvor z Jižního Města vypravil do marocké pouště, aby si splnil svůj dlouholetý sen, uběhnout jeden z nejnáročnějších závodů na světě, který trvá šest dní, jeho trasa je dlouhá téměř 250 kilometrů a vede přes horké písečné duny. Osmapadesátiletý sportovec trať zvládl.
V nejbližších dnech nás čeká nejvíce slunné období letošních prázdnin. Teploty se postupně dostanou ke 30 stupňům a po víkendu můžeme naměřit dokonce až 35 stupňů Celsia.