„Nejprve jsem měl hrozný vztek na lidi, kteří mi ublížili, nakonec jsem si ale řekl, že to nikdo neudělal schválně. Chyby se stávají. Jsem tvrdý, vyrovnal jsem se s tím,“ citovala ho agentura AP.
V olympijské historii nikdo jiný v jedné individuální disciplíně nedokázal vybojovat medaili na šesti hrách v řadě. Italský sáňkař Armin Zoeggeler je legendou.
Čtyři tituly mistra republiky a k tomu navíc titul úřadujícího evropského šampiona - tím vším se může pochlubit musher Vojtěch Němec z Újezdu nad Mží. Pokud váháte, v čem to vlastně tenhle mistr vyniká, pak vězte, že je řeč o závodech psích spřežení. Úspěchy českého reprezentanta jsou možná o to cennější, že se k nim probojoval na blátě. I když to tak letos nevypadá, sníh je totiž v našich končinách velkou vzácností.
Sáňkařké soutěže vyhrávají na olympijských hrách pouze reprezentace Německa. Tentokrát se v cíli radovali Tobiasové Wendl s Artlem, kteří jsou také současnými mistry světa. Čeští bratři Antonín a Lukáš Brožovi skončili po slabší první jízdě třináctí.
Orlické hory druhým dnem hostí prestižní závody psích spřežení - Šediváčkův long. Už teď je jasné, že na letošní 18. ročník musheři jen tak nezapomenou. Místo závějemi sněhu se brodí bahnem.
Nejlepší světoví bobisté a sáňkaři využívají stále více vědecké pomoci a v olympijské sezoně to platí dvojnásob. Stejnou cestou se snaží vydat i čeští reprezentanti, i když jde v tuzemských podmínkách spíš o nahodilou spolupráci.
Na vánoční trh můžou dnes lidé po celý den zavítat na náměstí Tomáše Bati v Sezimově Ústí. Vedle trhovců tam můžou potkat i školáky, kteří budou v místním parku zdobit alej tvořenou vánočními stromky.
Nejslavnější česká sáňkařská dráha ve Smržovce bude možná brzy zase korytem se světovými parametry. 40 let stará stavba potřebovala po roce 2000 výrazný zásah, aby neskončila jen jako historická památka. A práce na ledovém korytě pokračují.
V Plavech na Jablonecku po třech letech znovu létaly roztodivné sáně. Recesistická akce přilákala do areálu bývalého skokanského můstku více než tisíc lidí. Soutěže o nejoriginálnější stroj a také nejdelší skok se zúčastnilo 14 saní s posádkami.
V Kanadě začalo mistrovství světa sáňkařů. Na tom by nebylo nic výjimečného a pro českého sportovního fanouška zásadního. Ovšem do jiného světla vrhá tuhle zprávu doplňková informace, že se bude závodit v olympijském ledovém korytu ve Whistleru. Velká sáňkařská akce se vrací na místo, kde se naposledy po tragické nehodě zabil závodník.
V nové budově Národního muzeu v Praze vrcholí přípravy výstavy Vynálezci a vynálezy. Otevřena bude příští týden. Odpoledne byl do expozice instalován největší exponát - aerosáně z kopřivnické Tatry.
Po dvou měsících skončilo vyšetřování tragické smrti gruzínského sáňkaře Nodara Kumaritašviliho. Viník se nenašel. Závěr tedy zní, že za úmrtí při tréninku v den zahájení zimních olympijských her ve Vancouveru nikdo nemůže.
Sáňkaři mají nejmladšího olympijského vítěze v historii. Závod ve Whistleru vyhrál dvacetiletý Němec Felix Loch před krajanem Davidem Möllerem. Bronz získal Ital Armin Zöggeler, vítěz dvojích předchozích zimních her. Ondřej Hyman skončil pětadvacátý, jeho bratr Jakub osmadvacátý.
Na trati, kde se v den zahájení olympijských her zabil gruzínský sáňkař Nodar Kumaritašvili, se závodí o medaile. Pořadatelé whistlerské ledové koryto upravili a určili jiné místo startu, aby dráha byla pro sportovce bezpečnější. Sáňkaři tohle opatření ale rozhodně nevítají s úlevou, právě naopak. Považují to za prázdné gesto a degradaci olympijského závodu.
Nodar Kumaritašvili je mrtvý, ale olympijské soutěže na hrách v Kanadě se rozeběhly. A tvrzení, že smrt gruzínského sáňkaře při tréninku v den slavnostního zahájení atmosféru tohoto mamutího sportovního klání poznamená, byla prorocká jenom částečně.
Nepříznivé podmínky na trati a špatné počasí zapříčinily, že se dnes v kanadském Whistleru nepojede první disciplína olympijského programu alpského lyžování - sjezd mužů. Po smrtelné nehodě Gruzínce Kumaritašviliho se pak Mezinárodní sáňkařská federace FIL rozhodla zkrátit trať pro závod mužů.
Ještě před svým začátkem mají zimní olympijské hry ve Vancouveru první tragédii. Na dráze ve Whistleru se při poslední tréninkové jízdě zabil gruzínský sáňkař Nodar Kumaritašvili. Výprava Gruzie kvůli tomu zvažovala i odstoupení z her.
Slavnostní náladu nadšených pořadatelů zimních olympijských her ve Vancouveru zpražila tragédie ještě před slavnostním zahájením. Při své poslední tréninkové jízdě na nejrychlejší dráze světa se ve Whistleru zabil sáňkař Nodar Kumaritašvili. Gruzínský mladík nezvládl obávanou poslední zatáčku, vypadl ze saní i koryta a narazil do ocelové konstrukce vedle dráhy. Oživování bylo marné, z bezvědomí se už neprobral a všem ztuhnul úsměv na tváři.
Sáňkování je v našich končinách spojováno s dětským dováděním na zasněžených kopcích, a když už se o něm mluví jako o sportu, tak přinejlepším ve spojitosti s kreslířem Urbanem. Ten je sice stále úřadujícím mistrem republiky, jenže české sáňkování na tom není tak špatně, že by nemělo lepší reprezentanty v tomto sportu.