Němečtí vojáci mají na základnách v Afghánistánu nadbytek alkoholických nápojů. Za normálních okolností smí každý z nich vypít denně dvě plechovky piva nebo odpovídající množství jiného alkoholu.
Ve čtvrtek se médiích dočtete, že přibývá sesuvů půdy. Zásadní roli v tom hraje nezodpovědné zemědělství. Nejvíc erozí je spojených s poli s kukuřicí a řepkou, píše Mf Dnes.
České lesy ohrožují invazivní houby z celého světa, píše Mf Dnes. A V mikulovských sklepích zraje podle Práva první sekt na světě vyrobený z takzvaného kvevri vína. Více v přehledu tisku Radiožurnálu.
V listopadu a prosinci prudce roste zájem o témata spojená s alkoholem, alespoň to ukazují statistiky vyhledávače Seznam.cz. A zatímco vaječný koňak je hitem jen koncem roku, zájem o víno stoupá celý podzim.
Silvestr si většina lidí nedokáže představit bez láhve sektu. Také letos při poslední noci v roce zmizí v hrdlech lidí hektolitry oblíbeného šumivého vína. V České republice se vypije ročně 15 milionů láhví sektu a z toho zhruba 4 miliony právě během silvestrovského veselí.
Sektem se tradičně slaví příchod nového roku. Zatímco vývoz šampaňského klesá, Itálie letos navzdory krizi zvýšila vývoz šumivého vína o čtvrtinu. Na celém světě se letos italského sektu otevře na 300 milionů lahví.
Na Silvestra se pije nejvíce šampaňského a sektu, a to asi nejen v České republice. Pije se vychlazené a podává se ve vyšších sklenkách s malým průměrem, aby bublinky rychle nevyšuměly.
Sedmý ročník Mezinárodního mistrovství České republiky v sekání sektu se konalo v Prušánkách na Hodonínsku. Diváci si připadali jako na plese u carského dvora. Odborně se tomu říká sabráž a usekávání konce hrdla šampaňského bývá přisuzováno napoleonským a ruským důstojníkům. Dnes jde o jednu z disciplín, ve které soutěží sommeliéři. Letošními vítězi se stali Zdeňka Kačmárová a Kamil Prokeš.