Přehled tisku: invazivní houby v Česku, speciální sekt z Mikulova a tituly v občanských průkazech
V sobotních novinách se dočtete, že české lesy ohrožují nebezpečné invazivní houby z celého světa. Informuje o tom Mf Dnes. V mikulovských sklepích zraje podle Práva první sekt na světě vyrobený z takzvaného kvevri vína. A Češi mají v občanských průkazech stovky různých titulů u svých jmen, upozorňuje Deník. Více se dozvíte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Mf Dnes
České lesy ohrožují nebezpečné invazivní houby z celého světa, upozorňuje na to Mf Dnes. Podle lesníků potíže způsobují hlavně prodejny okrasných stromků. V květináčích totiž ze zahraničí spolu s hlínou cestují i nemoci. Podle Karla Černého z Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví jsou invazivní houby problémem srovnatelným se suchem či kůrovcem.
Deník
Češi mají v občanských průkazech stovky různých titulů u svých jmen. Tématu se věnuje Deník. Ministerstvo vnitra v současnosti eviduje 342 zkratek titulů z českých i zahraničních vysokých škol. Vedle magistrů, doktorů práv nebo lékařů jsou v seznamu i cizojazyčné názvy. U některých zkratek či titulů není podle Deníku pro Čechy jednoduché určit, co daný člověk vystudoval. Například Insinööri je finský výraz pro inženýra. Magister inżynier ogrodnictwa je zase titul z polské zemědělské školy.
Lidové noviny
Češi mají větší zájem o tuzemské květiny pěstované ekologicky šetrným způsobem. Tématu se věnují Lidové noviny. Pěstování květin má v Česku dlouhou historii a rozmach zažilo za první republiky. Po roce 1989 ale produkce řezaných květin téměř vymizela. Jen loni se do Česka dovezly řezané květiny v hodnotě téměř 1,8 miliardy korun. Mezi světovými vývozci vedou Nizozemsko, Kolumbie, Ekvádor a Keňa.
Vinařům zachraňují úrodu parafinové svíce, v mrazivých nocích zvýší teplotu u rév až o tři stupně
Číst článek
Právo
V mikulovských sklepích zraje první sekt na světě vyrobený z takzvaného kvevri vína, informuje o tom deník Právo. Víno kvevri vzniká z nejkvalitnějších hroznů, které podle prastaré metody z Gruzie fermentují v hliněných nádobách zakopaných v zemi.
Sekt z Mikulova bude vyrobený stejným způsobem jako slavné šampaňské. S pokusy s výrobou začali vinaři už před necelými třemi lety. První lahve speciálního sektu začnou prodávat letos v září.