Letos už senzory na traktoru zachránily na třicet zvířat, která by jinak traktor se sekačkou usmrtil. Zemědělci ze školního podniku v Žabčicích při Mendelově univerzitě v Brně je testují od května.
Senoseč pod drobnohledem. V Lobkovickém paláci na Pražském Hradě teď můžete strávit u dotykové obrazovky a zkoumat tak do nejmenších detailů jeden z nejcennějších obrazů evropského umění 16. století.
Zemědělci začínají v těchto dnech se senosečemi. Každý rok při nich zemřou tisíce mládať srn, zajíců a malých ptáků. O to, aby se ztráty povedlo snížit, se snaží nová webová aplikace, kterou vymysleli na České zemědělské univerzitě (ČZU). Nápad podporuje také ministerstvo životního prostředí.
Červen je měsícem senosečí. Pravidelně při nich pod sekačkami strojů umírají stovky srnčích mláďat, která se v trávě schovávají. Podle zákona o myslivosti by zemědělci měli několik dnů předem senoseč nahlásit. Bohužel to tak ale v řadě případů nefunguje.
Mláďata polní zvěře hynou zbytečně pod koly zemědělských strojů, tvrdí čeští myslivci. Kritizují tak některé hospodáře, kteří do polí vyjíždějí bez předchozí domluvy. Ti by totiž měli sečení hlásit s dostatečným předstihem, aby správci honiteb stačili zvířata včas vyhnat. Největší škody způsobí sekačky píce na srnčím.
Jarní senoseče v České republice každoročně nepřežijí tisíce kusů mláďat divoké zvěře. Srnčata anebo zajíci, kteří se teď zdržují v porostech, totiž nestihnou utéct a jejich život skončí pod lištou sekaček. Jediným řešením je vyhánění a plašení zvěře. K tomu je však nutná souhra myslivců a zemědělců, která ne vždy funguje.