„Hlavním spouštěčem sesuvů půdy ve střední Evropě jsou srážky. Takže při povodních můžeme pozorovat i spouštění sesuvů ve svazích na horách,“ popisuje Jan Lenart, přírodovědec z Ostravské univerzity.
V neděli se totiž ve Švýcarsku až na výjimky nesmí pracovat. A protože situace v údolí Saas na jihu Švýcarska podle úřadů není nijak kritická, výjimku transportní vrtulník nedostal.
Po sesuvech půdy zůstalo pouze jedno silniční spojení se sousedním Tyrolskem. Rakouský automotoklub ÖAMTC v pondělí jako jednu ze dvou objízdných tras doporučil cestu přes Bavorsko.
Druhý sesuv nastal ve chvíli, kdy osobám zavaleným při prvním sesuvu přispěchalo mnoho lidí na pomoc. Mezi mrtvými jsou podle dřívějšího sdělení úřadů i ženy, děti a policisté.
„Po sesuvu půdy, který způsobily (v pondělí) ráno silné deště, bylo nalezeno 55 těl a bilance obětí by se mohla dále zvýšit,“ uvedl podle AFP představitel místních úřadů Dagmawi Zerihun.
Silné srážky způsobily v údolí Val Mesolcina (německy Misox) v italofonním hornatém regionu v kantonu Graubünden sesuvy bahna a záplavy, které smetly několik domů a vozidel.
K rozsáhlému sesuvu došlo v centrální části země ve městě Baňos de Agua Santa. Masa půdy a bahna se svezla ze svahu přes dálnici a cestou zasáhla dva domy, tři automobily a jeden autobus.
Papua-Nová Guinea je asi desetimilionový stát v jihozápadním Tichomoří. Většinu obyvatel tvoří zemědělci a mimo velká města je jen málo silnic. Stejně omezené jsou i místní telekomunikační sítě.
Podle agentury AP vyplývá odhad počtu obětí z nedělní zprávy Mezinárodní organizace pro migraci (IOM), která působí při Organizaci spojených národů (OSN).
Sesuv údajně postihl vesnici Kaokalam v provincii Enga, která se nachází asi 600 kilometrů severozápadně od hlavního města Port Moresby. Těla lidí nyní podle australské televize vyprošťují vesničané.
Do pátrací akce po zavalených je nasazeno přes 200 záchranářů, deset bagrů a 33 hasičských vozů. Agentura DPA s odvoláním na čínská média napsala, že záchranáři našli jednoho přeživšího.
Těžba v dole Turów přináší nejen zvýšenou prašnost, hlučnost a pokles hladiny spodních vod, ale i riziko sesuvu půdy. Narušení terénu může poškodit budovy, které jsou poblíž dolu.
Záchranáři po sedmnácti dnech vysvobodili dělníky, kteří byli zasypaní v tunelu. K sesuvům půdy v této oblasti však podle indologa Štipla nedošlo poprvé a to i kvůli výstavbě silnic či přehrad.
„První je venku,“ řekl novinářům jeden ze záchranářů před tunelem, u jehož ústí čekaly sanitky s blikajícími světly, aby převezly dělníky do nemocnice vzdálené asi 30 kilometrů.
Aljašský guvernér vyhlásil v oblasti stav katastrofy umožňující rychlou pomoc. Podle místní policie se podařilo zachránit zraněnou ženu. Po dalších dvou dětech a jednom dospělém policisté pátrají.
Kvůli silnému tajfunu, který by měl na tichomořské západní pobřeží Japonska dorazit v úterý, nevyjedou i některé rychlovlaky šinkanzen, informovala v pondělí agentura Kjódó.
Ministerstvo vnitra uvedlo, že k nedělnímu ránu se pohřešuje deset osob. Evakuováno muselo být 7540 lidí. Očekává se, že silné deště budou v zemi i v neděli.
Tisíce tun zeminy a kamení zasypaly připravovanou dálnici D8 a poškodily i trať mezi Teplicemi a Lovosicemi. Podle odborníků způsobil sesuv nezajištěný zářez trasy dálnice D8 ve svahu a silný déšť.
Místní televize ukázala záběry, jak se desítky záchranářů a dalších lidí snaží z trosek dostat zavalené lidi, zatímco přeživší s uplakanými tvářemi čekají na zprávy o osudu svých blízkých.
Podle informaci agentury AP se dosavadní počet 15 mrtvých zvýšil na 30. Neštěstí se stalo v odlehlé provincii Ostrovy Riau. Sesuv půdy zapříčinily přívalové deště.