Jde o druhý zákon, který kritici označují normu inspirovanou Ruskem, poznamenal server BBC News. Opozice bojkotovala debatu i hlasování o návrhu zákona, který označila za předvolební reklamu režimu.
Konzervativní aktivisté v aplikaci na výuku jazyků spatřili věty jako „Ben a Petr se milují“ nebo „Clara se seznámila se svou ženou Marií v lesbickém baru“, píše The Moscow Times.
Irák čelí tvrdé mezinárodní kritice kvůli zákonu zaměřenému proti komunitě LGBT+. Zákon například trestá odnětím svobody na deset až 15 let styky osob stejného pohlaví.
„Na pozadí hospodářské recese a rostoucí inflace byli Ukrajinci vystaveni nenávistným projevům, obtěžování a zločinům z nenávisti,“ uvedla Amnesty International o situaci uprchlíků v Česku.
Úřady Koroljova zadržely a následně uvěznily poté, co se na sociálních sítích zmínil o vraždění civilistů v Buče. Terčem obviňování z extremismu se ale stává čím dál častěji i LGBT komunita.
Kanadská vláda před cestou do Spojených států doporučuje lidem z LGBT+ komunity seznámit se s místními zákony. Stejné doporučení platí i při cestách do Ruska, Egypta či Ugandy.
Polsko od roku 2015 klesá v žebříčku rovnosti práv LGBTQ+ lidí v rámci Evropské unie. Loni se umístilo na posledním místě. Zemi kritizuje také výbor OSN pro lidská práva.
„V Izraeli neexistuje jeden boj za demokracii a druhý za práva LGBTQ+,“ řekl v projevu k davu opoziční lídr Jair Lapid. „Je to stejný boj, proti stejným nepřátelům, ve jménu stejných hodnot,“ dodal.
„Kromě obchodních záležitostí, které se týkají jednotného evropského trhu i pro vysílací společnosti, Maďarsko porušuje i Listinu základních práv Evropské unie,“ připomíná Aneta Zachová z Euractiv.cz.
„Ukrajinská společnost se změnila a začali jsme si navzájem pomáhat,“ říká Olha Onipková z KyivPride. „To je jeden z hlavních důvodů, proč Rusko nezvítězí. Jsme jeden národ, nerozdělíme se.“
V Texasu si republikáni dali do programu tvrzení, že homosexualita je nenormální volba životního stylu. Stranu i jinde v zemi inspiruje novinka z Floridy – Zákon o právech rodičů.
Džamila Stehlíková ve svém projevu upozornila na to, že někteří politici se budou před říjnovými sněmovními volbami snažit útočit na sexuální menšiny, aby lidi poštvali proti sobě.
Premiér Andrej Babiš se ani dodatečně nepřipojí k dopisu 17 lídrů EU na podporu sexuálních menšin, jehož podnětem byl maďarský zákon zakazující osvětu o LGBT. Babiš tento dopis označil za „canc“.
Fifkové se nelíbí, jak se z transgenderu dnes stalo veřejné a často probírané téma. „Moc velkou radost z toho nemám, ani nevím, čím si to zasloužilo, protože se to týká opravdu minoritní skupiny.“
„Lidská práva nejsou ideologie. Jsou univerzální. 50 velvyslanců s tím souhlasí,“ napsala na twitteru americká velvyslankyně Georgette Mosbacherová v narážce na výrok prezidenta Dudy.
Vedení Prahy na tiskové konferenci kritizovalo, že v Česku nemohou stejnopohlavní páry uzavírat sňatky. Se záštitou Prague Pride ale nesouhlasí jeden z pražských zastupitelů Jan Wolf (KDU-ČSL).
Policie tvrdí, že jednoho podezřelého zadržela. Jelena figurovala na černé listině portálu „všeruského hnutí proti LGBT“, z jehož prostředí pochází předpokládaný vrah.
„Bohužel, tento rok vidíme u řady zemí konkrétní důkazy o posunu nazpátek na politické i legislativní úrovni,“ uvedla výkonná ředitelka organizace ILGA-Europe Evelyne Paradisová.
Autoritářský režim čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova, který v autonomní republice prosazuje konzervativní islámské zákony, zprávy o nových represích popírá. Gayové prý v zemi nejsou.
„Díky všem, kteří proti tomuto předsudku bojovali. Dnešek je dobrým dnem pro lidská práva,“ uvedl šéf jihoasijské pobočky organizace Human Rights Watch.