Irák čelí tvrdé mezinárodní kritice kvůli zákonu proti komunitě LGBTQ. Tamní politici ale novelu hájí
Irák čelí tvrdé mezinárodní kritice kvůli zákonu zaměřenému proti komunitě LGBT+. Informovala o tom v pondělí agentura AFP. Zákon například trestá odnětím svobody na deset až patnáct let styky osob stejného pohlaví a zakazuje všechny organizace, které podle něj propagují homosexualitu v zemi. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva zákon porušuje úmluvy, které Irák podepsal, a novou normu odsoudily i americká či britská diplomacie.
V sobotu irácký parlament schválil novelu zákona proti prostituci s tvrdými tresty namířenými proti sexuálním a genderovým menšinám. Styky osob stejného pohlaví jsou trestány odnětím svobody na deset až patnáct let a tři roky vězení hrozí mužům, jejichž chování úřady na základě zákona vyhodnotí jako úmyslně příliš zženštilé, píše agentura AFP.
Až 15 let ve vězení za homosexualitu. Irák schválil zatím nejpřísnější zákon proti LGBTQ lidem
Číst článek
Zakázána bude nově také změna pohlaví na základě osobního přání a zákon zakazuje také „všechny organizace propagující homosexualitu v Iráku“.
„Tento zákon porušuje několik mezinárodních smluv a úmluv o lidských právech ratifikovaných Irákem, a to například mezinárodní pakt o občanských a politických právech, a měl by být zrušen,“ uvedl v pondělí v prohlášení Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva. Podle něj podobné zákony vystavují lidi ústrkům, zločinům z nenávisti či policejnímu násilí.
O víkendu se k zákonu vyjádřila odmítavě i americká diplomacie. Její mluvčí Matthew Miller varoval, že novela zákona může být zneužita k omezování svobody projevu v Iráku. Dodal, že nová úprava ohrožuje ty, kteří čelí největšímu nebezpečí v irácké společnosti.
Za nebezpečný považuje zákon i britský ministr zahraničí David Cameron.
Iráčtí politici naopak novou úpravu hájí. Podle předsedy parlamentu Muhsina Mandalávího norma přispěje k ochraně hodnot irácké společnosti a dětí před „morální perverzí a homosexualitou“.
V irácké konzervativní společnosti je homosexualita tabu, dosud jí však žádný zákon přímo netrestal, píše agentura AP.
Poukazuje také na zprávu lidskoprávní organizace Human Rights Watch z roku 2022, která uváděla, že lidé z komunity LGBT+ v Iráku čelili znásilňování, mučení a omezování osobní svobody, aniž by úřady byly schopné či ochotné proti pachatelům takových činů účinně zasáhnout.