Věznění skauti vytvořili v 50. letech v komunistických lágrech rozsáhlou záchrannou síť kamarádů a vynucovali i ústupky. Ne vždy se to podařilo. Vězně Vladimíra Požára dozorci umlátili v izolaci.
Statečná, ale skromná. Skautka. Dagmar Skálová. V roce 1949 byla součástí puče proti komunistickému režimu. Ve vězení strávila 16 let. Silný příběh vypráví Vinohradská 12.
Martin Mertl z Ústí nad Labem s kolegou Milanem Machátem podle dřívějších rozsudků zneužili 39 chlapců. Muži chlapce podle původní obžaloby získávali přes internet.
Hájovna v brdských lesích byla v období druhé světové války sídlem protinacistického odboje. V 90. letech se místo stalo tábořištěm skautů a sloužilo až do roku 2019.
„Jednu svíčku jsme pálili před klubovnou přes tři hodiny a ještě nebyla vyhořelá. Vydává to opravdu teplo, ani jsme vedle toho nemohli být,“ popisuje skautský vedoucí.
Lidé si mohou pro betlémské světlo dojít do kostelů, skautských kluboven, knihoven a dalších veřejných místech po celé republice. Skauti ho během adventu tradičně rozdávají už více než 30 let.
Jamboree v Koreji bylo poznamenané chybami v organizaci i evakuací kvůli tajfunu. „Na akci budu vzpomínat se vším všudy, na to dobré, skvělé i na to horší,“ řekla po příletu jedna z účastnic.
Khanun se pohybuje na sever přes Korejský poloostrov rychlostí zhruba 20 kilometrů za hodinu. Kvůli bouři bylo v úterý z dějiště světového jamboree v Jižní Koreji evakuováno více než 35 000 skautů.
Na evakuaci je nasazeno tisíc autobusů, které mají zhruba skautům z více než 150 zemí světa pomoci dostat se do bezpečí. Mladí skauti se přesunou do osmi měst a provincií.
Přes den teploty stoupají nad 35 stupňů Celsia. Neochladí se ani v noci. Skauti těmto podmínkám čelí různě – někteří se raději ubytovávají v klimatizovaných hotelech, jiní rovnou míří zpět domů.
Technické potíže při přípravě tábořiště pro desítky tisíc lidí a zaplavené louky po silných deštích vedly k tomu, že část české výpravy pozdrží svůj příjezd o jeden den a přespí v kempu.
Takzvané zákopové svíčky se osvědčily ve druhé světové válce a teď i vojákům, kteří bojují na Ukrajině. Za pár dnů jich tam zamíří osm tisíc - a vyrobili je čeští skauti.
Rodák z Prahy Zdeněk Zelený vyrůstal v katolické rodině a jeho otec byl ruským legionářem. Už v mládí našel zalíbení ve skautu, později se dokonce zapojil do nelegální činnosti této organizace.
Skauti slavnostně zahájili své celoevropské setkání. V následujících deseti dnech je čekají terénní hry, navazování nových přátelství i pochod hlavním městem.
Cílem prvního tábora českých skautů se staly Orlovské lesy. Zakladatel skautů Svojsík je zvolil, protože tam žili rodiče jeho ženy. Dalším rokem se na skautský tábor vydalo už patnáct skupin.
Emil Kintzl byl velkým znalcem Šumavy. Byl majitelem obrovského archivu fotografií. Podílel se na mnoha publikacích, besedách, přednáškách, dokumentech, filmech a seriálech.
Eduardu Markovi bylo 104 let. Za války ho věznili nacisté, po únoru 1948 zase komunisté. Marek, skautským jménem Hroznýš, se podílel na obnovení skautské organizace v roce 1968 i po roce 1989.
„Žádáme ministerstvo zdravotnictví o změnu pravidel pro tábory. Nevidíme důvod pro opakování testů na táborech každých sedm dnů,“ shodli se organizátoři táborů.
Modernější léky přinesou účinnější a bezpečnější léčbu například ženám s nádorem vaječníku. Divoká zvířata ztrácejí plachost. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Klukovská dobrodružství prožíval ve skautském oddíle. Takto rozvíjená schopnost překonávat obtíže mu zřejmě pomohla při dosažení životních met – stal se uznávanou kapacitou v oboru paleontologie.
Kůrovec a dlouhodobé sucho mění dříve zelené hvozdy na smutná místa plná uschlých stromů a spadaných větví. Přesunout se musí i táborové ohně, na mýtině by stačila jedna jiskra a stalo by se neštěstí.
Betlémské světlo je jedním z novodobých symbolů Vánoc, který vznikl v roce 1986 v Rakousku. Jedná se o světlo, které rakouští skauti přepravují před Vánoci přímo z izraelského Betléma.
Některé skautské oddíly ukončily svou činnost úplně, další fungovaly pod hlavičkou jiných organizací, například jako mladí požárníci, ochránci přírody nebo v rámci či turistických oddílů mládeže.