Skauti přivážejí do Česka betlémské světlo. Symbol míru rozdávají před Vánoci od pádu komunismu
Skautští kurýři v sobotu rozvezou vlaky po republice betlémské světlo, které před týdnem přivezli ve dvou lucernách z rakouského Lince. Světlo převezmou ve stanicích místní skauti nebo jiní dobrovolníci, kteří pak budou dál šířit plamínek i tam, kam koleje nevedou.
Na mnoha místech a akcích si lidé až do Štědrého dne budou moci připálit svíčky ve sklenicích, petrolejky či lucerničky a světlo zažehnuté v Kristově rodišti si odnést do svých domovů jako novodobý symbol vánočních svátků.
Každá nastupující totalita skauting zrušila a zakázala. Dokonce třikrát, vypočítává historik
Číst článek
Lidé si mohou přijít pro betlémské světlo do kostelů, skautských kluboven, komunitních center či knihoven, na vlaková nádraží, radnice a další veřejná místa. Například v Praze, Brně, Ostravě, Liberci a Olomouci ho budou skauti rozvážet dvěma historickými tramvajemi. Všechny akce a místa lidé najdou na webu www.betlemskesvetlo.cz.
Tradice betlémského světla, které putuje Evropou, se zrodila v roce 1986 v Rakousku. Cílem je šířit zároveň s plamínkem myšlenku pokoje, přátelství a míru. Betlémské světlo je pro věřící symbolem naděje, světla, jež překonává tmu. V Česku se tradice ujala po pádu komunismu,
Novodobá tradice Betlémského světla vznikla v Rakousku, v roce 1986 přicestoval poprvé plamínek letadlem do rakouského Lince. Do Česka se Betlémské světlo dostalo po pádu komunistické totality, a to do Českých Budějovic a do Prahy.
Od roku 1989 se předávání světla díky skautským organizacím rozšířilo do celého světa. O jeho šíření se starají skauti a skautky víc než 30 let.