Skauti postavili stany v muzeu v Jindřichově Hradci. Na výstavě představují svou činnost i historii
111 let uplynulo od založení skautingu v Jindřichově Hradci. K výročí místní skauti ve spolupráci s Muzeem Jindřichohradecka připravili výstavu. K vidění jsou třeba skautské šátky všech barev a nechybí ani typické podsadové stany.
Pohled na staré fotky, kroniky i reálné podsadové stany vyvolává v návštěvnících výstavy o skautingu v muzeu v Jindřichově Hradci vzpomínky. „Je to vzpomínka na můj domovský pátý dívčí oddíl Šedé volavky, na všechno, co jsme tam zažívaly. Vidím tu fotky, jak jsme byly mladé a krásné, plné energie,“ usmívá se jedna z příchozích.
Výstavu věnovanou skautingu si v Muzeu Jindřichohradecka prohlédla Eva Musterová Marvanová
Výstavu si nenechal ujít ani Vladimír Krninský přezdívaný Krnda, který vedl jindřichohradecký skautský oddíl do roku 1970, kdy bylo hnutí v Čechách potřetí zakázáno. „Výstava se mi moc líbí, dal jsem k dispozici pár dokumentů a jsem rád, že jsou lidé, kteří se o to postarají. Rád vzpomínán na letní tábory, to byly ideální časy,“ říká.
Na zahájení výstavy promluvil Martin Holub, vedoucí skautského střediska Zlatá růže, a připomněl historii skautingu na Jindřichohradecku. „První zmínky se objevují už v roce 1911, ale jako oficiální datum bereme rok 1914, kdy tady poručík Rudolf Regentík založil první skautskou družinu,“ uvádí.
Rychlé šípy jako mezigenerační dialog? Dobrodružství u dětí pořád funguje, říká skautský historik
Číst článek
Výstava je otevřená všem zájemcům, nejen skautům. „Lidé, kteří skauting neznají, se tady dozví, co to vůbec je, a můžou si vyzkoušet různé věci jako třeba poznávání stop, práci s mapou, luštění šifer, takové aktivity, které jsou pro skauty typické. Uvidí fotky, dozví se, jaké akce pořádáme,“ popisuje zástupkyně vedoucího střediska Zuzana Illeová.
V Muzeu Jindřichohradecka ve Štítného ulici v Jindřichově Hradci zůstane expozice věnovaná skautingu až do konce roku.