Slovenská vláda ztrácí poslance, o víkendu proti ní demonstrovaly v ulicích desítky tisíc Slováků. Premiér Fico mluví o státním převratu, zároveň chce měnit ústavu.
Jde o jeden z hlavních sporů mezi vládními stranami Hlas a SNS, premiér Robert Fico (Směr) ale říká, že nejde o jeho prioritu a že si spor mají vyřešit jeho koaliční partneři sami.
Spory ve slovenské vládní koalici přerostly ve veřejný konflikt. O zklidnění neshod mezi hnutím Hlas a Slovenskou národní stranou se neúspěšně pokusil i prezident Peter Pellegrini.
„Mnozí jednoduše sklopí uši, jako se to stalo v roce 1969. Řeknou si, že jim to za to nestojí, a poddají se. Nese to znaky normalizace,“ konstatuje Michal Vašečka.
„Ficův Směr se jednoznačně posunul ke krajní pravici,“ říká v rozhovoru pro iROZHAS.cz a Radiožurnál bývalý dlouholetý politik a následně slovenský velvyslanec v Maďarsku i Česku Peter Weiss.
Atentát na premiéra Roberta Fica zcela jistě změní slovenskou společnost a bude mít i politické důsledky. První čísla naznačují, že útok vedl ke změně podpory mezi vládními stranami.
První plán na politický smír po atentátu na Roberta Fica ztroskotal. Rozdílné postoje k nastalé krizi a chybějící premiér mohou znamenat pro zemi, kde vládne křehká většina, těžké časy.
Až vychladnou hlavy, mohlo by začít hledání cesty z rozdělené slovenské společnosti, řekl ve vysílání Českého rozhlasu Plus poslanec z vládní Slovenské národní strany (SNS) Roman Michelko.
Premiér Fico (Smer) obstarává zahraničí, agresivní převzetí moci je vidět u mladých „ostrých hochů“: ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka (Hlas) a ministra životního prostředí Tomáše Taraby (SNS).
„Nepochybuji o tom, že nová vláda Roberta Fica získá důvěru. Ale relativně těsná většina čtyř hlasů není mnoho a může se velice rychle zmenšit,“ odhaduje politolog Lubomír Kopeček.
Nabídka postu premiéra, ministra financí i ochota ke kompromisu v otázce ministerstva vnitra nestačila. Místo toho zvolil lídr Hlasu Peter Pellegrini návrat do náruče svého bývalého šéfa Roberta Fica.
Politická jednání o budoucnosti vlády Roberta Fica pokračují. Lídři tří vládních stran jednají na úřadu vlády o dalším vývoji a hlavně stanovisku k předčasným volbám.
Slovenská národní strana chce zůstat v koalici premiéra Roberta Fica. Potvrdil to její šéf Andrej Danko. K současnému kabinetu teď podle něj neexistuje alternativa.
Překvapivé rozhodnutí Andreje Danka vypovědět koaliční smlouvu ještě zdaleka neznamená konec koalice. Tak hodnotí situaci v slovenské politice tamní komentátoři.
Předseda slovenského parlamentu Andrej Danko čelil v uplynulých týdnech kritice za vojenskou hodnost, kterou získal loni na podzim. Neobratná obrana i podezření z „papaláštví“ srazily preference jeho strany, které se v poslední době dařilo velice dobře. Na rozdíl od korupčních skandálů vládnoucího Smeru, ale kauzu vojenských výložek doprovází spíš výsměch než protesty a je otázkou, jak ovlivní rostoucí popularitu politika.
Slovenská vrcholná politika zatím nepřijde o Jána Slotu. Kontroverzní šéf Slovenské národní strany obhájil na stranickém sjezdu svou pozici a dál povede národovce. Slota v minulosti proslul ostrými výroky na adresu Maďarů a Romů.