Slovenská vláda nekončí, Danko jenom trucuje, hodnotí koaliční krizi komentátoři

Překvapivé rozhodnutí Andreje Danka vypovědět koaliční smlouvu ještě zdaleka neznamená konec koalice. Tak hodnotí situaci v slovenské politice tamní komentátoři. Za překotným vývojem vidí zejména snahu předsedy Slovenské národní strany neztratit ministerstvo a vydobýt si v rámci koalice lepší pozici.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Slovenské národní strany Andrej Danko

Předseda Slovenské národní strany Andrej Danko | Zdroj: Profimedia

Předseda Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko v pondělí odpoledne oznámil vypovězení koaliční smlouvy. Jako důvod uvedl nutnost zaměřit se na nové výzvy a priority a svým koaličním partnerům – stranám Smer-SD a Most-Híd – navrhl jednání o nové dohodě.

Slovenská národní strana vypověděla koaliční smlouvu. Fico svolal schůzku a žádá vysvětlení

Číst článek

Ačkoliv znamená jeho rozhodnutí vážný zásah do koaličních vztahů, právně nespouští žádné procesy ani předčasné volby. Jaký přesně bude jeho dopad, ukážou jednání s koaličními partnery, většina komentátorů se ale shoduje na tom, že předčasné volby zemi nehrozí a důvody, které Danko prezentuje, jsou zástupné.

„Ačkoliv na Slovensku nedáte ruku do ohně za nic, tři věci jsou zřejmé: koalice bude pokračovat v totožném složení, předčasné volby nebudou a celé je to fraška,“ je přesvědčen komentátor Slovenského deníku Sme Peter Schutz. Podle něj by totiž opravdový pokus SNS o odchod z vlády vypadal jinak.

Jako politický tah vidí Dankův krok i komentátor portálu Aktuality.sk Dag Daniš. „Danko to nebalí. Jenom trucuje, žádá více pro SNS a vymýšlí hlouposti – což dělá s přestávkami už rok a půl.“

Přesné důvody Dankova rozhodnutí ale zůstávají nejasné. Podle Daniše je Danko nespokojen se svým postavením a rád by získal větší vliv. Jako vyvrcholení jeho frustrace vidí současný skandál na ministerstvu školství.

Tamní ministr a nominant SNS Peter Plavčan v posledních týdnech čelí ostré kritice kvůli přidělování eurofondů určených pro výzkum. Peníze totiž ministerstvo nepřidělilo vysokým školám, ale soukromým společnostem bez adekvátních zkušeností v oboru. Případem se zabývá policie i Evropská komise.

Kauzu vidí jako klíčovou i další komentátoři. „Po týdnech se skandálem na ministerstvu školství se v tomhle momentu jeví jako nejpravděpodobnější varianta, že i panu Dankovi došlo, že mu premiér Fico bude muset vzít ministerstvo školství, a tak se ho pokusil předběhnout,“ myslí si šéfredaktor Denníku N Matúš Kostolný. Ten je zároveň přesvědčen, že k předčasným volbám nedojde – pro koaliční strany je vzhledem k volebním preferencím lepší „vydržet“.

Podle Mariána Leška z týdeníku Trend ale můžou svou roli hrát i koaliční spory, které nejsou veřejnosti známé. „Pokud pán Danko vypověděl koaliční smlouvu, je to znak toho, že v koalici došlo ke konfliktu, který je reakcí na něco, o čem zatím nevíme. Odhadují, že tím může být požadavek nejsilnější vládní strany Smer, aby SNS za své přešlapy při financování vědy zaplatila buď odchodem ministra, nebo tím, že přijde o ministerstvo,“ myslí si Leško.

Má za to, že Danko nechce dopustit, aby byl jediný, kdo na kauzu doplatí ztrátou ministra. Nejbližší hodiny a dny podle něj ukážou, zda v jednáních ustoupí premiér Robert Fico, nebo Danko a komu z nich záleží na udržení koalice víc.

mos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme