„Mnohokrát se mi stalo, že paní přišla, že chce něco prodat, že to má po svém bývalém, že už to nechce mít a že to jsou diamanty – a diamanty to nebyly,“ vypráví pražský starožitník Martin Cinolter.
Šperky jsou rozdělené do devíti dražeb, v každé z nich jsou minimálně stovky kusů šperků – řetízky, náušnice, prsteny, náramky a další. Největší sbírka má přes dva tisíce kusů a tři kilogramy.
Vyrábí šperky a věří v sílu amuletu. „Vůbec o tom nepochybuji, je to stará věc, je to můj úhel pohledu na život,“ říká Jakub Diego Lovacký, který žije 23 let v Mexiku.
Šperky byly dlouho považovány za ztracené, neboť se předpokládalo, že lupiči drahé kameny vytrhali a cenné kovy roztavili. Zlom nastal loni v prosinci, kdy byla větší část šperků do Drážďan vrácena.
Bývalý britský ministr pro mezinárodní rozvoj a konzervativní poslanec Rory Stewart poprosil s hledáním prstenu o pomoc veřejnost prostřednictvím tweetu. Ten sdílely tisíce uživatelů.
Když začala válka, musela firmu přesunout z Kyjeva na západ Ukrajiny, kde byla situace klidnější. A začít znovu. Válka na Ukrajině ale tamní trh s uměním a designem mění.
Irán je proslulý hlavně blankytně modrým tyrkysem, který se tu těží už tisíce let. Cestovatelé z expedice navštívili šperkařskou dílnu, kde (nejen) s ním pracují.
Lupiči si odnesli šperky z 18. století, jejich cenu podle šéfky saských státních sbírek Marion Ackermannové kvůli unikátnosti a historickému významu nelze stanovit.
Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila policistu z Prahy 4 ze zpronevěry. Policie podstatnou část šperků nedohledala, proto se obrací s prosbou na veřejnost.
Hrad Vladislavský sál ke komerčním účelům pronajal vůbec poprvé, proslulá francouzská módní značka Louis Vuitton za pět dní zaplatí 15,5 milionu korun.
Poradce prezidenta Emmanuela Macrona Stéphane Bern vyzval ministerstvo kultury a galerii Louvre, aby spojily síly a pokusily se klenoty Marie Antoinetty v aukci získat.
Po bavorské metropoli se tři desítky náhrdelníků, náušnic, prstenů a broží představí ještě mimo jiné v Hongkongu, Dubaji či v New Yorku. Na podzim pak půjdou v Ženevě do dražby.
Členka saúdské královské rodiny přišla v Paříži o šperky v odhadované hodnotě 800 000 eur (20,5 milionu korun), které jí v pátek někdo ukradl z jejího apartmá v proslulém hotelu Ritz.
Policie pátrá po dvojici mužů, kteří ve čtvrtek dopoledne uloupili z obchodu v pražské Dlouhé ulici diamanty a šperky za několik milionů. Napadli při tom prodavačku, informoval v neděli na webu policie mluvčí Tomáš Hulan.
Šperkaři z turnovské umělecko-průmyslové školy jsou tento týden hvězdami mladých i starších Palestinek. V malém městečku Túbás na Západním břehu Jordánu je čeští řemeslníci učí zpracovávat kovy. Výroba šperků nebo oděvů pomáhá místním ženám k živobytí a za každou novou dovednost jsou nesmírně vděčné. Jsou mezi nimi i ženy rozvedené, které se musí v životě spolehnout samy na sebe.
Šperky patří k lidem od nepaměti. A jsou zajímavé a lákavé stále. Ať už jako dárek nebo výhodná investice. Třeba zájem o diamanty každým rokem stoupá. Češi za ně každoročně utratí miliardy korun. Kromě nákupu tradičních šperků roste i obliba investičních diamantů.
Ve Stíčanech u Hrochova Týnce vydala země poklad plný prehistorických šperků a jantarových korálků. Nešlo o zlato ani jiné drahé kovy. Přesto má ale vysokou historickou hodnotu a také štěstí na svého nálezce. Ten na místo přivolal archeology, kteří poklad vyzvedli, ošetřili a uložili do vitrín.
V šesti prodejnách v Karlových Varech zadržel Puncovní úřad šperky za více než 50 milionů korun, které nebyly označené puncovní značkou. Výrobky ze stříbra, zlata a platiny ale podle zákona označené být musí. Zboží teď budou zkoumat odborníci z Puncovního úřadu. Na případ upozornil deník MF Dnes.
Britská policie nejspíš vyřešila nedávnou drzou loupež šperků z bezpečnostních schránek v Londýně. Při několika raziích zadržela 9 podezřelých osob a objevila nejspíš také část mimořádně cenného lupu. Zloději si na Velikonoce odnesli z úschovny klenotů šperky v hodnotě kolem 7,5 miliardy korun.
Patnáct ozbrojených mužů přepadlo ve Francii na dálnici mezi Paříží a Lyonem dvě dodávky převážející šperky. Uloupili klenoty v hodnotě devíti milionů eur - tedy v přepočtu čtvrt miliardy korun. Podle médií to byli profesionálové. Šperky si totiž odnesli bez jediného výstřelu. Policie po lupičích zatím neúspěšně pátrá.
Devět měsíců až 15 let vězení nepodmíněně. Tak zní tresty pro zloděje, kteří přepadli v letech 207 až 2008 vyhlášené klenotnictví Harry Winston v Paříži a odnesli klenoty v hodnotě asi 10 milionů eur. Verdikt si vyslechli v pátek před soudem v Paříži.
Francouzský soud by dnes měl vynést rozsudek v případu jedné z největších krádeží šperků v historii. V prosinci roku 2008 ukradli zloději v prestižním pařížském klenotnictví Harry Winston šperky za v přepočtu 2,2 miliardy korun. Akce byla dobře připravená, zločinci vstoupili do klenotnictví v převleku a ukradli téměř všechno, co viděli.
Na peruánském ministerstvu spravedlnosti dnes budou dražit desítky šperků a cenností zabavených někdejšímu šéfovi rozvědky. Vladimiro Montesinos je ve vězení za korupční jednání a porušování lidských práv. Aukce by podle odhadů mohla vládě vynést v přepočtu nejméně 20 milionů korun.