Poprvé dal provozovatel webu Ondřej Geršl šířeji nahlédnout do fungování a financování stránky, o kterou se zajímalo Vojenské zpravodajství. Jeho výslech bude pokračovat na příštím jednání.
Ve prospěch webu svědčilo šest lidí, mezi nimi i ti, kteří už jsou v alternativní scéně známí. Mávalo se ale i dopisem Vojenského zpravodajství, který měl naopak podpořit legitimitu blokace stránky.
Jaké to je, když váš partner začne číst dezinformační média a vy se úplně rozejdete v názorech? Dá se v takovém vztahu žít a vychovávat děti? Přečtěte si další díl seriálu Společnost nedůvěry.
Poté, co na konci října Elon Musk převzal sociální síť Twitter, začali se ozývat politici a novináři z Číny a Ruska, aby zrušil omezení jejich účtů a dodržel svůj závazek ctít svobodu slova.
Prominentní novinářka během posledního týdne několikrát kritizovala způsob mobilizace, podle experta Karla Svobody jde o kalkul a posun v ruském vnímání „speciální operace“ zatím nenastal.
Narativy ruské propagandy se nemění. „Znovu a znovu se setkáváme s nacisty, s biologickými zbraněmi. Nedávno se objevily zprávy, že na Ukrajině jsou testovány zbraně, které vojáky mění v zombie.“
Dalo by se říct, že bez ohledu na to, jaký úřad Matovič zrovna zastává, tak cokoli udělá, vyvolá u ostatních minimálně pochybnosti, pokud ne hned koaliční krizi.
Internetové sdružení CZ.NIC by mohlo na konci května přestat blokovat dezinformační weby, které znepřístupnilo 25. února v souvislosti s válkou na Ukrajině. Pominuly totiž důvody jejich pozastavení.
Obhajují a podporují ruskou invazi. I na ně ale dopadají sankce. Ve službách Kremlu tvrdě kritizují „prohnilý“ Západ, Putinovi propagandisti si ale často jeho výhod sami užívají.
„Jsou to nástroje nepřátelské vlády. Opatření bylo v tuto chvíli namístě,“ tvrdí poradce premiéra pro oblast médií Michal Klíma. Naopak redaktor Deníku N Petr Koubský o správnosti kroku pochybuje.
„Státem vlastněná Russia Today a Sputnik a jejich přidružené společnosti už nebudou moci dál šířit lži, aby ospravedlnily Putinovu válku a zasévaly rozkol v unii,“ uvedla šéfka Evropské komise.
Praha||Zdislava Pokorná, Martin Štorkán|Zprávy z domova|Původní zpráva
O částečné uznání vakcíny Sputnik V českou stranou se nedávno pokusila ruská strana. Šlo o to, aby po příjezdu do Česka nemuseli ruští turisté do karantény.
Vicepremiér a předseda ČSSD vysvětloval na policii plánovanou cestu do Moskvy, kterou překazilo odhalení v kauze výbuchů ve Vrběticích, minulý týden. K obsahu výpovědi se ale odmítl vyjádřit.
Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) tak může jít rovněž vypovídat, zatím však podle svých slov nedostal pozvánku. Policie se ho bude ptát, zda chtěl vyměnit dodávky vakcíny Sputnik V za aféru Vrbětice.
Rusko zaznamenalo za pondělí 16 715 nově nakažených koronavirem a 546 úmrtí. Přírůstek případů připisují úřady nové nakažlivější variantě delta. O den dříve úřady hlásily 17 378 případů a 440 úmrtí.
Ruská televize natáčela i s několika Čechy. Jako český zástupce v Moskvě vystupuje muž, který se představuje jako Miloš Flajšhans. Ruská státní televize nicméně zamlčela, že je placený z Ruska.
Server iROZHLAS.cz o korespondenci požádal podle informačního zákona. Jak se ukázalo: odpovědi na Zemanovy dopisy od prezidentů Ruska a Číny zatím nedorazily. Český státník přitom tvrdil opak.
„V sobotu ráno se na dezinformačních webech psalo v drtivé většině jen o covidu-19, už v neděli ale bylo dezinformací týkajících se útoku GRU třikrát víc než těch o koronaviru. Proměna je dramatická.“
V tisku se v sobotu dočtete, že přibližně každý druhý Čech by se nechal naočkovat ruskou vakcínou Sputnik V. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro Mf Dnes.
Sputnik V by navíc mohla během pár týdnů schválit Evropská léková agentura. Znovuotevřená debata o dodávkách ruské očkovací látky tak podle oslovených expertů nedává příliš smysl.
Očkovací kampaň v Rusku se potýká se značným zpožděním. Není ale jasné, jestli jsou důvodem omezené výrobní kapacity, anebo úřady, které očkování látkou, jejíž bezpečnost není prokázaná, vyhodnocují.
Fond hodnotil weby podle třinácti kritérií. Zabýval se například, jak redakce pracují se zdroji, kdo je financuje nebo v článcích mají proklik na původní zdroj.
Moskva||Ivana Milenkovičová|Zprávy ze světa|Od stálého zpravodaje
Facebook stanovil kritéria, podle kterých definuje státem financovaná a ovládaná média. Mezi ně patří původ finančních prostředků na provoz, transparentnost redakce nebo vlastnická struktura.