Počasí o Vánocích by se nemělo lišit od normálu. Teploty by se mohly pohybovat mezi nulou až třemi stupni. Sněžit by mělo hlavně na horách, v nížinách spíš ne.
Vleky a lanovky se poprvé v sezoně rozjedou v Peci pod Sněžkou, v Malé Úpě a v Říčkách v Orlických horách. Po podzimní odstávce se do denního provozu zimní sezony rozjede lanovka na Sněžku.
Hurikán později zeslábl na tropickou bouři. V nížinách na východě Kuby byly hlášeny záplavy a bouřkové vlnobití. Hurikán by měl podle předpovědí dále slábnout a posouvat se směrem k Bahamám.
„Data do národní databáze přebíráme vždy po skončení měsíce, proto jsme tento rekord objevili až teď,“ doplnili pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu.
„Kde jsme takové srážkové úhrny nepredikovali, tak to je Frýdecko-Místecko a Ostravsko,“ přiznává ředitel ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Marek Rieder.
Některý ze tří povodňových stupňů platil v 5 ráno na 123 místech, zatímco před půlnocí jich bylo 80. Hladiny toků mají podle meteorologů nadále stoupat během noci a o víkendu.
„Při takovém větru hrozí vývraty stromů, hrozí sesuvy, takže pak je opravdu namístě výstraha nechodit do lesa, nechodit moc do parků a kolem stromů,“ říká generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala.
Česko zažívá mimořádně deštivý závěr týdne. Meteorologové varují před větrem a povodněmi. Co současnou situaci způsobilo? A jak přesné jsou předpovědi počasí?
Co si dát do evakuačního zavazadla, jak co nejvíce zabezpečit majetek před velkou vodou a co sledovat? Aktuální vývoj počasí by měli podle pokynů sledovat všichni, i lidé mimo záplavové oblasti.
V Česku má během pátku dál vytrvale pršet, srážky mohou být extrémní. Na většině území hrozí záplavy. K večeru situaci zkomplikuje silný vítr, který může mít v nárazech okolo 100 kilometrů za hodinu.
Česko zažilo na konci srpna a začátkem září mimořádně horké a suché počasí. Zlom přišel v pondělí, kdy začalo pršet a ochladilo se, výrazný propad teplot má přijít ve čtvrtek.
V hloubce do jednoho metru je v polovině prázdnin ve srovnání s řadou minulých let větší množství vody a v mnoha oblastech je půda nasycena nadprůměrně proti průměrnému stavu v letech 1961 až 2015.
Letošní houbařka sezona začala nezvykle brzo, například hřiby se objevily až o měsíc dřív, než je obvyklé. Poslední dny navíc houbám evokovaly zřejmě podzimní počasí, objevily se tak třeba ryzce.
Květen na jihu Čech byl z pohledu srážek výrazně nadnormální. Průměrný měsíční úhrn srážek byl 109 milimetrů. Je to o 45 procent více, než je dlouhodobý normál.
Při srážce dvou vlaků v Pardubicích cestovalo expresem RegioJetu přes 350 lidí. Jak by se cestující měli po vlakovém neštěstí nejlépe zachovat, aby neztěžovali práci hasičům, záchranářům a policistům?
„V povodí Radbuzy lze očekávat překročení druhého povodňového stupně a není vyloučeno krátkodobé dosažení třetího stupně povodňové aktivity,“ řekl Radiožurnálu meteorolog Štefan Handžák.
Sněženky kvetou už déle než dva týdny, raší i lísky nebo olše. Alergici začínají pociťovat první příznaky. Na řadě míst to už vypadá jako na jaře. Byla letošní zima opravdu extrémně teplá?
Zpočátku slunečná obloha se postupně zatáhne, koncem týdne se přidá déšť, na horách budou srážky smíšené nebo sněhové. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu.
V pondělí bude pršet postupně na většině území. V úterý přes den pak mohou být teplotní maxima až 13 stupňů. Zbytek týdne můžeme očekávat přeháňky po celé republice. Od neděle bude opět tepleji.
Silné deště se podle Českého hydrometeorologického ústavu objevily i na Jesenicku. Na stanici Zlaté Hory spadlo ve velmi silné bouřce jen za půl hodiny 33,4 milimetru srážek.
Záplavy udeřily v úterý, řečtí meteorologové ale varují před silným deštěm i ve středu a ve čtvrtek. Katastrofa těžce zasáhla například řecké přístavní město Volos, kde voda spláchla auta do moře.
V Norsku kvůli silným lijákům uzavřeli hlavní silnice mezi Oslem a Trondeheimem. Dostat se napříč zemí je aktuálně téměř nemožné. Švédsko se se srážkami a záplavami potýká také.
Upozornění meteorologů před vysokým stupněm nebezpečí velmi vydatných srážek platí konkrétně pro oblasti Jeseníku a Šumperku v Olomouckém kraji od noci na sobotu do nedělního večera.
Srážky se v poslední době Česku nevyhýbají, vliv na to má studená fronta. Podle meteorologů minulý týden v průměru napršelo 32 milimetrů, spadl tak dvojnásobek normálu srážek pro tuto dobu.