Státní veterinární správa zmírnila dvě opatření proti rozšíření slintavky a kulhavky do Česka. Je možné dovážet zvířata z Rakouska, skončil i zákaz dovozu některých potravin ze Slovenska a Maďarska.
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) to označil za neakceptovatelné pochybení a poděkoval ministrovi vnitra Vítu Rakušanovi za rychlou a jasnou reakci.
Ačkoliv nákaza slintavky a kulhavky v Česku dosud potvrzena nebyla, vzhledem k dynamice šíření u sousedů je i u nás riziko obrovské, uvedl ministr zemědělství Marek Výborný.
Testování začalo v úterý a bude pokračovat do odvolání. Státní veterinární správa chce každý chov stihnout otestovat dvakrát do týdne. Slintavku lze v mléce odhalit o pár dní dříve než u zvířete.
Opatření proti slintavce a kulhavce jsou nedostatečná, zní od některých chovatelů. „Sprchovací rámy nemá Česko na všechny hraniční přechody,“ odmítá ale ústřední ředitel Státní veterinární správy.
I nadále zůstává v platnosti soubor opatření. Státní veterinární správa bude například pokračovat v namátkových kontrolách přepravců ve spolupráci s policisty a celníky.
Státní veterinární správa vydala mimořádná opatření, která omezují přepravu zvířat z Maďarska a Slovenska. Opatření správa vydala kvůli nově potvrzenému případu slintavky a kulhavky v Maďarsku.
Záběry odvysílané Reportéry ČT ukazují, jak na některých farmách zaměstnanci bijí zvířata tyčemi nebo je přivazují za traktor. Ministr zemědělství uvedl, že na ně ihned vyrazila veterinární správa.
Podle lékařů mrazivé počasí může zdravotně ohrozit hlavně malé děti nebo kardiaky. U dospělých je důležité vybrat správné oblečení, kvalitně chránit končetiny a odhalenou kůži.
„Jelikož se jedná o nekomerční malochovy, které neuvolňují drůbeží produkty na trh, nevymezí krajské veterinární správa okolo zasaženého chovu uzavřená pásma,“ uvedl mluvčí veterinární správy.
„Jsem přesvědčen, že to utrpení není, protože samozřejmě je zájem, aby ryba vypadala dobře,“ říká k vánočnímu prodeji kaprů ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.
Ohniska jsou podle SVS v Karlovarském, Ústeckém, Plzeňském, Libereckém, Jihočeském a Středočeském kraji a na Vysočině. V ohniscích se nachází téměř 9000 zvířat.
„Jelikož se jedná o nekomerční malochov, který neuvolňuje drůbeží produkty dále na trh, nevymezí krajská veterinární správa okolo zasaženého chovu uzavřená pásma,“ řekl Vorlíček.
Myslivci zvíře nakažené africkým morem ulovili v polovině dubna 2024. „Jelikož se místo odlovu nachází mimo uzavřené pásmo II, dojde k úpravě pásem,“ potvrdil mluvčí veterinářů.
„Ptačí chřipka – vypadá to, že tato hysterie je záměrně vyvolaná, aby byl náš národ co nejméně soběstačný a muselo se všechno dovážet,“ tvrdí dezinformační e-mail, který na pravou míru uvádí OVĚŘOVNA!
„Kriminalisté odboru hospodářské kriminality z Příbrami šetří případ zřejmě otrávené zvěře. 22. února zde byli nalezeni dva uhynulí orli mořští a liška obecná,“ přiblížil policejní mluvčí.
Na situaci sousedé upozorňují i příslušné úřady. Opakovaně posílají podněty na veterinární správu, policii i městský úřad, dlouho se nic nedělo. Teď ale úřady tvrdí, že situaci začínají řešit.
„Vycházím z toho, že ryby si odnáší domů ti, co ví, jak s ní manipulovat. Kontrola u občana není možná, a proto doporučujeme, aby se všechno odehrálo ve stánku,“ říká Zbyněk Semerád.
Africký mor prasat se v Libereckém kraji šíří, po 14 případech na Frýdlantsku laboratoř Státního veterinárního ústavu Jihlava potvrdila nákazu u divokého prasete uloveného v Ralsku na Českolipsku.
Nákaza se objevila u volně žijících ptáků. Státní veterinární správa tak nebude přijímat žádná opatření. Přistoupí k nim až v případě, že se ptačí chřipka objeví v některém z chovů.
Zákaz venkovního chovu drůbeže vyhlásila veterinární správa v polovině prosince kvůli šíření ptačí chřipky, nyní se podle veterinářů nákazová situace v Česku zlepšila.