Slovensko hlásí další ohnisko nákazy slintavkou a kulhavkou. Od českých hranic ho dělí 40 kilometrů
Na velké farmě skotu ve vesnici Plavecký Štvrtok nedaleko Malacek na západním Slovensku, zhruba 40 kilometrů po silnici od hranice s Českem, byla potvrzena slintavka a kulhavka. Novinářům to řekl slovenský ministr zemědělství Richard Takáč. Po konci jednání ústředního krizového štábu ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok uvedl, že do chovu byla nákaza zavlečena zřejmě přímým kontaktem z Maďarska, které nemoc zjistilo dříve než Slovensko.
O podezření na výskyt nákazy v uvedené slovenské vesnici už kolem nedělního poledne psal na síti X český ministr zemědělství Marek Výborný. Podle Takáče je v novém ohnisku nákazy přibližně 3500 zvířat včetně dojnic.
To je větší počet zvířat než dohromady v jiných čtyřech komerčních chovech skotu na jihu Slovenska, kde úřady už dříve potvrdily uvedené vysoce infekční onemocnění sudokopytníků, které kromě skotu ohrožuje také například prasata, ovce a kozy, ale také některá volně žijící zvířata.
Kontrolami na hranicích kvůli slintavce a kulhavce prošlo na 2600 aut. Některá do Česka nesměla
Číst článek
V ohniscích nákazy slovenští veterináři utrácejí všechna zvířata. Na farmě na západě Slovenska by podle Takáče a Šutaje Eštoka měla likvidace chovu začít ve středu, po ukončení likvidace zvířat v jiných chovech. Tato slovenská farma je podle odborného portálu Poľnoinfo.sk z hlediska počtu dojnic druhou největší na Slovensku.
Velká rána
Podle místopředsedy Slovenské zemědělské a potravinářské komory Emila Macha tak bude v průběhu krátké doby na Slovensku zlikvidováno šest procent stavů dojnic. Takáč označil vzniklou situaci za velkou ránu pro slovenské zemědělství.
Z vyjádření ministra Šutaje Eštoka vyplynulo, že nákazu do posledního potvrzeného ohniska na Slovensku patrně zavlekl člověk, který byl na farmě v maďarské vesnici Levél, kde byla nákaza dříve rovněž potvrzena. Ministr vnitra v této souvislosti zmiňoval nedodržování příslušných opatření.
Do prvních tří slovenských ohnisek slintavky a kulhavky na Slovensku byla podle dřívějších vyjádření slovenských politiků zavlečena nákaza pravděpodobně větrem z chovu v maďarské vesnici Kisbajcs umístěného blízko hranic se Slovenskem.
‚Slintavka a kulhavka neexistují.‘ Zemědělský svaz varuje před dezinformacemi šířenými na sítích
Číst článek
Šutaj Eštok chce dosáhnout toho, aby zpřísněná opatření na hraničních přechodech kvůli šíření slintavky a kulhavky co nejméně ovlivnila dopravu. Česká republika už oznámila, že rozšíří opatření na česko-slovenském hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2, nadále se ale budou vztahovat pouze na nákladní dopravu.
Také Slovensko zpřísnilo režim na svých hraničních přechodech s Maďarskem, dále zavedlo restrikce pro chovatele vnímavých zvířat a zakázalo vstup do lesů na jihu země.