Aktuálně pomůže s vysušováním domů teplé počasí a průvan. Důležité je, aby odvod vlhkosti z místnosti šel ruku v ruce s vypařováním vody ze stěn a povrchů, jinak se bude vlhkost stále vracet.
Úrokové sazby úvěrů jsou pod pěti procenty po víc než dvou letech. „Pokud se vývoj na trhu neobrátí, další mírný pokles hypotečních sazeb by měl pokračovat,“ odhadl analytik Jakub Seidler.
Portál stavebníka má za sebou první měsíc fungování. I po aktualizacích ho ale trápí řada nedostatků, na jejichž nápravě se podle Lenky Goergesové Šlégrové z ministerstva pro místní rozvoj pracuje.
Jak ukázalo šetření ombudsmana Stanislava Křečka, odstranění stovek nepovolených staveb u Novomlýnských nádrží je prakticky nevymahatelné. Stavební úřady nemají dost lidí a řízení se může vléct roky.
„Realita je taková, že přípravná řízení trvají neúměrně dlouho. A pak jenom můžeme koukat, jak se v Polsku staví, a my tady nejsme schopni pohnout se z místa,“ konstatuje poslanec ODS Ivan Adamec.
Na úpatí Drahanské vrchoviny, v katastru vesnice Senička se nachází protipovodňová zeď. Jedná se o stavbu z cihel a kamene. V klenbě tkví její genialita.
Výrobci kovových výrobků jsou kvůli rostoucím cenám oceli a železa nuceni zvyšovat ceny svého sortimentu. Lidé kupují i tyto dražší výrobky v obavách z dalšího cenového růstu.
Při průměrné hypotéce, kterou si lidé podle Fincentra Hypoindexu berou, tedy 3 miliony korun, si tak potřebují své úvěry nejčastěji navýšit o 300 až 400 tisíc korun.
Za únorovým poklesem stavebnictví stál propad produkce v pozemním stavitelství, která se meziročně snížila o 13,8 procenta. Produkce stavebnictví klesla o 11 procent.
Dnešní stát nelze redukovat na minimální funkce, na bezpečnost a justici, protože musí plnit i určité veřejné služby: povinné vzdělávání, sociální služby, základní výzkum, vysoké umění...
Podle Vladimíra Sochora z ministerstva průmyslu a obchodu se vyšší investice při projektování vrátí v podobě úspor za vytápění. Od začátku roku do konce října úřady vydaly víc než 15 tisíc povolení.
Podle evropské směrnice musejí být stavby od příštího roku úspornější. Nutností bude nákup kvalitnějšího materiálu či technologií, které zamezí úniku tepla. Změna pravidel odstartovala stavební boom.
Stovky lidí se dál potýkají s víc než půlročním zdržením při vyřizování povolení na rodinný dům a další stavby. Ani změna zákona zatím všude nepomohla problémy vyřešit.
Most přes Bobravu před Tetčicemi, most v Semilech pod hřbitovem nebo přes Červený a Bakovský potok ve Velvarech. Všechny tyto mosty jsou v havarijním stavu. A zdaleka nejsou jediné.
FOTO UVNITŘ. Dřív prosperující nákupní domy, dnes prázdné připomínky amerického konzumu. Johnny Joo nafotil nevšední sérii fotografií ve dvou nákupních centrech ve státě Ohio. Obchody jsou tam prázdné a rozpadají se, kina jsou v troskách.
Seznam Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO se rozšířil o 17 staveb švýcarsko-francouzského architekta Le Corbusiera. Nacházejí se na území sedmi států a vznikly v rozmezí zhruba 50 let. Podle komise stavby výjimečným způsobem obohatily moderní architekturu.
Vláda chce urychlit výstavbu některých dopravních staveb. Ministerstvo životního prostředí kvůli tomu do konce května připraví novelu zákona, která umožní stavět 11 vybraných klíčových dopravních staveb bez opakovaní procesu EIA, tedy posuzování jejich vlivu na životní prostředí. Podle novějších předpisů Evropská komise vyžaduje opakování posudků zhruba u stovky projektů.
Vláda podle pravicové opozice ohrozila svou nečinností výstavbu dopravních staveb za více než 261 miliard korun. O budování dopravních staveb a jejich vlivu na životní prostředí diskutovali poslanci na mimořádné schůzi. Vyvolala ji pravicová opozice, tedy TOP 09 a ODS. Po dvou hodinách ale sněmovna jednání přerušila a žádné usnesení nepřijala.
Chystaná novela stavebního zákona může omezit lidem právo mluvit do toho, jaké stavby v jejich okolí vzniknou. Upozorňují na to občanští aktivisté. Připravovanou novelu kritizuje třeba Nadace Via. O normě má brzy rozhodnout vláda, která chce zjednodušit a zrychlit povolování staveb.
Platit odvody za trvalé odnětí zemědělské půdy pro stavby silnic a dálnic stát nadále platit nemusí. Výjimku stanovenou zákonem o ochraně půdního fondu dnes Ústavní soud ponechal v platnosti.
Část neobydleného dvoupodlažního domu v Sokolské ulici ve Zlíně čeká demolice. Budova se začala odpoledne bortit. Na dům dohlížejí hasiči, policisté i statik.
Stát chce změnit pravidla pro péči o kulturně cenné stavby. Připravovaný zákon navrhuje posílit pravomoci úředníků. Mohli by účinněji zakročit proti majitelům, kteří nechávají chátrat budovy pod památkovou ochranou. Návrh normy ale budí rozpaky. Proti jsou vlastníci domů i komora architektů.