Premiér Petr Fiala z ODS po schůzce s kandidátem hnutí STAN na ministra pro místní rozvoj Petrem Kulhánkem potvrdil, že ho navrhne prezidentu Petru Pavlovi ke jmenování.
V analýze pro vládu se píše, že některé kroky úředníků a stavebníků můžou být sporné. „Jsme nuceni postupovat v rozporu se zákonem,“ připouští Jan Holický, tajemník Úřadu městské části Praha 6.
„Chceme zachovat, aby bylo možné načítat žádosti a dokumentace digitálně do portálu stavebníka. Ten funguje ze systémů, které se zprovoznily, nejlépe,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka z ODS.
Úředníci na stavebních úřadech se budou moct v blízké době vrátit k systémům používaným před digitalizací stavebního řízení. Hledá se cesta, jak je propojit s portálem stavebníka.
Na další vývoj a provoz informačního systému je podle ministerstva možné plynule navázat. Cílem dodavatele bude další rozvoj a rozšíření systému podle požadavků uživatelů.
Bartošova cesta trnitým údolím. Odvážně se rozhodl digitalizovat stavební řízení, ale zatím s tím má jen fůru problémů. Co když je do konce srpna nevyřeší?
Organizace sdružené v Platformě pro zdravý stavební zákon žádají prezidenta, premiéra a ministry o schůzku k řešení problémů Portálu stavebníka. Svoje návrhy změn zveřejnily v otevřeném dopise.
Portál stavebníka má za sebou první měsíc fungování. I po aktualizacích ho ale trápí řada nedostatků, na jejichž nápravě se podle Lenky Goergesové Šlégrové z ministerstva pro místní rozvoj pracuje.
Informační systém, ve kterém pracují stavební úřady, se dočkal aktualizace. Změny prosazené vicepremiérem Ivanem Bartošem jsou sice pozitivní, ale rozhodně neřeší všechny problémy.
Podle Bartoše by příští změna informačního systému měla umožnit načítání seznamu parcel a účastníků řízení do šablon nebo hromadně ztotožnit účastníky řízení.
„Musím bohužel říct, že ten systém je ještě nedokonalejší, než jsem se obával,“ říká o novém online systému stavebních řízení předseda Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů Jan Holický.
Na problémy s novým Informačním systémem stavebního řízení si stěžují radnice napříč zemí. Trápí je také nedostatek úředníků a obávají se jejich odchodu kvůli přetížení stavebních úřadů.
Jak ukázalo šetření ombudsmana Stanislava Křečka, odstranění stovek nepovolených staveb u Novomlýnských nádrží je prakticky nevymahatelné. Stavební úřady nemají dost lidí a řízení se může vléct roky.
Na úřadech a mezi stavebníky a odborníky budil nový stavební zákon a digitalizace stavebního řízení před zavedením spíše obavy. Zakázka na zavedení části systému byla několikrát zrušena.
„Nic se netiskne, stavební dokumentace je na jednom místě, úřady a člověk, který staví, informace sdílí. Všichni vědí, v jaké fázi povolení je,“ vyzdvihuje přednosti novinky ministr Ivan Bartoš.
Stavební úřad Prahy 8 zakázal činnost kulturnímu centru Kasárna Karlín, obyvatelé Dolní Lutyně odmítli stavbu továrny na výrobu baterií do elektrických automobilů.
„Naplno se bude moci provoz rozjet až po změně územního plánu. Byť se budeme snažit najít skulinky, jak by provoz mohl být alespoň v nějakém režimu ještě letos,“ prohlásil Zábranský.
„Každá změna v nějakém systému, byť dochází ke zjednodušení, je vnímána jako možný problém,“ říká o digitálním stavebním řízení místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj, Ivan Bartoš.
Celé stavební řízení má být výrazně rychlejší. Pokud bude někdo chtít od července například stavět dům, všechny potřebné dokumenty podá stavebnímu úřadu - a ten pak komunikuje s dalšími institucemi.
Sedmačtyřicetistránkový dokument vydaný 13. října má Radiožurnál k dispozici. Podle Mirgové elektrárna nezatíží přírodu emisemi ani hlukem a její vlastník navíc doložil chybějící dokumenty.
Podle mluvčího oddělení stavebního dozoru radnice jakékoli odstranění nebo instalace písmene nebo symbolu na budovách ve staré zástavbě vyžaduje povolení, aby se zachoval historický vzhled staveb.
Stavební úřady zůstanou dál při obcích. Vznikne pouze Dopravní a energetický stavební úřad podřízený ministerstvu dopravy, který bude mít na starosti hlavně dopravní a energetické stavby.