Tři týdny, které otřásly stavebním řízením
Trvalo to přesně 27 dní než se na sociální síti ministra pro místní rozvoj a vicepremiéra pro digitalizaci Ivana Bartoše (Piráti) objevilo dlouho očekávané oznámení: Aktualizovali jsme informační systém, ve kterém pracují stavební úřady.
Úředníci konečně nemusí vypisovat všechno ručně a špatně podaný dokument se dá stornovat. Bartoš k tomu přidal slib, na čem všem se pracuje a nezapomněl ani na poděkování úředníkům, kterým zcela zjevně a také oprávněně od začátku července tečou nervy.
Tolik zpráva, jejíž obsah se potvrdí v průběhu tohoto týdne. A můžeme jen doufat, že aktualizace nepřinese ani na vteřinu totální výpadek služeb.
Přesto je zásadní otázka jiná: Budou provedené i naplánované úpravy stačit? Odpověď není úplně jednoduchá.
Ve zkratce totiž platí, že sebelepší digitalizace, ke které má stavební řízení stále extrémně daleko, nevychytá chyby, které v sobě obsahuje nový stavební zákon platný od začátku července.
Stejně tak nedokáže dohnat pozdně vydané vyhlášky ministerstva, které se navíc podle některých názorů tlučou se zněním zákona. Nezmění ani problémy územního plánování, jež měly být rovněž dávno vyřešené.
Je na tom i něco pozitivního?
Přesto zkusme na celém marasmu posledních týdnů najít alespoň něco pozitivního. To, že konečně došlo k aktualizaci systému, naznačuje, že stížnosti úředníků, techniků, inženýrů, architektů, projektantů a dalších profesí někdo sbírá, třídí a snaží se s nimi nějak naložit.
‚Mám pocit, že se vracíme do pravěku‘. Úřady mají stále potíže s novým systémem, Bartoš slibuje manuál
Číst článek
Je samozřejmě možné, že jde o výsledek mediálního bombardování, nicméně bylo by pěkné věřit, že call centra resortu k něčemu jsou. Přestože jedna série stížností mířila právě na šéfa IT ministerstva, který se měl před klienty – což uživatelé digitální platformy stavebního řízení jsou – schovávat.
Za druhé: je vidět, že je tu snaha něco dělat, i když možná ne tak rychle, jak by si uživatelé přáli, a nejen slibovat zlepšení. A konečně, pokud sobotní aktualizace bude uživatelsky funkční, dává to jistou naději, že přijdou i další slíbené změny v podobě, která bude rovněž prakticky použitelná.
A teď zpátky k problémům a zůstaňme u digitalizace. Je skvělé, že dochází ke změnám k lepšímu, co se ale stane s žádostmi, které došly v minulých týdnech? Pokud obsahovaly nějakou chybu, což při množství vyžadované dokumentace není výjimkou, budou se zpracovávat celé nanovo? Nebo se stavby budou schvalovat automaticky, což může být sen všech zúčastněných, ale jen do prvního soudního sporu?
Zpackaný nástup digitalizace – a nebudeme si namlouvat nic jiného než realitu, která je horší, než se i při zamhouření obou očí dala čekat – vysvětluje ministr Bartoš mimo jiné tím, že státní software nemůže testovat na ostrých datech, takže se vše musí ladit za plného provozu.
Potom ale nutně vzniká otázka, jestli podobné ladění, respektive podobně shovívavý přístup, získají i stavebníci, jejichž žádosti putují mlhou testovacího provozu.
Digitalizace stavebního řízení byla uspěchaná, byla a je stále nedokonalá a s ohledem na právní spory je stále nedořešená.
Pokud se ale podaří co nejdřív dostat digitální průběh řízení do uživatelsky funkčního stavu, nastane třeba čas bavit se o podstatně větších nedostatcích, které má v sobě zakomponovaný stavební zákon a na které teď není kvůli provozním průšvihům vidět.
Autorka je komentátorka Hospodářských novin
Změna času a Kocourkovští
Ivan Štern
Rok čtvrté Ficovy vlády. Ta problémy nedokáže řešit, podporu lidí si ale udržuje
Kamila Pešeková
Orbán přestává dominovat maďarské politice a už je konečně k poražení
Luboš Palata
Logické pokračování koalice Spolu
Ondřej Konrád