Marketér Martin Úbl chodí na túry od dětství. Jeho rodiče chodívali po obvodu republiky. Martin a jeho přátelé na ně navázali a v roce 2020 propojili existující turistické značení ve Stezku Českem.
Člověk v Beskydech musí být neustále na pozoru. Podle Františka Šulgana ze Správy Chráněné krajinné oblasti Beskydy, který se zabývá ochranou šelem, se teď na území Beskyd pohybují dva medvědi.
V putování kolem České republiky se reportéři Radiožurnálu posunují každým dnem. Petr má za sebou dvě etapy v Jeseníkách. Veronika se k místu společného setkání blíží skrz Bílé karpaty.
1:58
Velká Javořina||Veronika Žeravová, prh|Cestování|STEZKA ČESKEM
Podle webu Klubu českých turistů je už více než rok chata nedaleko Zemské brány v Orlických horách uzavřená. O to větší překvapení pro nás bylo, když jsme při cestě zjistili, že je vlastně otevřeno.
Podobných pevnostních objektů, jako je pěchotní srub R-S 71, je v Orlických horách a na Králicku stovky. Často se o ně starají nadšenci. Další rozvoj ale brzdí složité majetkoprávní vztahy.
Kromě romantických kulis hradeb a věže nabízí Lukov turistům i několik archeologických expozic. Členové spolku pak plánují například vybudování přírodního amfiteátru.
V dalším díle seriálu Stezka Českem Tomáš Kremr pokračuje dál po své cestě. Ze Znojma se tentokrát ovšem nevydal po svých, ale po řece Dyji. Ta je pro začínající vodáky naprosto ideální.
Nápoje a drobné jídlo jsou k dispozici pro okolojdoucí turisty i okolojedoucí cyklisty. Provozovatel zkrátka věří, že lidé podle ceníku poctivě zaplatí do kasičky.
První etapu absolvovala 43letá cestovatelka letos v dubnu v Bílých Karpatech a postupně putuje po hranicích Česka od východu na západ. Sama ale přiznává, že dlouho hledala odvahu se na stezku vydat.
Přestože se reportérovi z Harrachova příliš nechce, je třeba znovu plnit denní kilometrový plán. „I o tom je pomíjivost Stezky Českem,“ říká. Cesta pokračuje podél Mumlavských vodopádů dál do Krkonoš.
U hranic s Rakouskem na jihu Čech trasa Stezky Českem turisty zavede až do hlubin Žofínského pralesa, který je nejstarší přírodní rezervací pevninské Evropy.
V nejjižněji položené části Stezky Českem trasy reportér Radiožurnálu Matěj Vodička našel kromě krásné přírody i dětský tábor, který leží na samotě zcela mimo veškerou civilizaci.
Přestože je v národním parku České Švýcarsko krásně, člověk si musí zvyknout na jednu věc – neustále kolem sebe vidí mrtvé smrky. Některé z nich ještě stojí, jiné už spadly.
Stejně jako další turisté tak odstartoval svou etapu na pochodu podél hranic po Stezce Českem i reportér Radiožurnálu Jan Markup. Po čtyřech dnech přechodu Šumavy si v Novém Údolí putování zpestřil.
Kateřina pracuje v administrativě, Jan je řidič z povolání. Vyrazit na cestu pro ně má něco do sebe. „Je to příjemné, je to jiné. Máte jiné starosti, žvaníte o nesmyslech,“ uvažuje Kateřina.
Na 140. kilometru Stezky Českem doslova předbíhá reportéra Dominika Hrona pan Jaroslav. Cestu dobře zná, kopíruje její severní trasu a částečně tudy prošel už minulý rok.
Ľubomíru Smatanovi zbývají ze Stezky Českem jen dva dny, nejvíce mu z putování budou chybět lidé. Na setkávání s chodci by se chtěl více zaměřit i Dominik Hron, kterému do cíle zbývá 50 kilometrů.
Při investici do kvalitnějšího vybavení by se podle Martina Úbla dal 15kilový batoh, jako je ten reportéra Českého rozhlasu Dominika Hrona, zlehčit přibližně o polovinu.
Vlaďka Kořínková nabízí přístřeší poutníkům, kteří se vydali na Stezku Českem. Pomáháním ostatním se vypořádá s těžkou životní situací. „Mně se líbí, že se tu lidem líbí, a když můžu, pomůžu,“ říká.
„Je tu celkem šest pokojů, dva z nich jsou volně k dispozici našim poutníkům. Pokoje jsou po šesti, ale obvykle to bývá tak, že poutník má pokoj sám pro sebe,“ popisuje správcová paní Zina.
S nápadem vyrazit na cestu přišla Jana, která dlouho přemýšlela o nějakém větším výletě, ale pořád to z různých důvodů nevycházelo. Pak se seznámila s Eliškou a během týdne se domluvily.