Luanda (Angola)||Anna Urbanová|Zprávy ze světa|Od zpravodajky z místa
Cesty angolských stipendistů, kteří studovali v Československu, jsou spletité. Zatímco některé zavedly zpátky do Prahy, jiní nyní působí v nejvyšších patrech angolské státní správy.
Lidé poslali v roce 2018 neziskovým organizacím a dalším projektům skoro šest a půl miliardy korun. Od roku 2000 dokonce roste soukromé dárcovství rychleji než HDP a také rychleji než mzdy.
Ani vysokoškolský titul z technického oboru automaticky neznamená vysoký příjem. Zvlášť když se absolvent rozhodne po škole nenastoupit do firmy, ale pokračovat v bádání jako doktorand na univerzitě. Někteří studenti můžou bydlet u rodičů a doktorandský plat je pro ně příjemným přivýdělkem. Jiní ale musí se sedmi tisíci korunami měsíčně živit své vlastní rodiny a u toho se soustředit na náročný výzkum, jako třeba mladý vědec z Brna Ondřej Rubeš.
Senát beze změn schválil novelu vysokoškolského zákona. Teď zamíří k podpisu k prezidentovi. Podle normy by měl akreditace pro studijní obory mít nově na starosti Národní akreditační úřad, který nahradí současnou Akreditační komisi. Kvalitní vysoké školy by si taky mohly o oborech rozhodovat samy.
Strojař, klempíř nebo elektrikář - to jsou obory, po kterých je na trhu práce v Olomouckém kraji velký hlad. Aby mladé lidi školy k technickým oborům přitáhli, nabízí jim Olomoucký kraj peníze formou učňovských stipendií.
Středočeští učni se mohou dál těšit na stipendia. Stejně jako v předchozích třech letech jim je v následujícím školním roce dá Středočeský kraj. Příspěvkem na vzdělání se snaží u mladých lidí vzbudit zájem o řemeslo, a tím pomoci učňovskému školství.
Maďarská vláda našla řešení pro lékařské rezidenty, kteří chtějí kvůli nízkým platům odejít z Maďarska do zahraničí. Nabídla jim peníze - mladí lékaři ale měsíční stipendium ve výši 10 tisíc korun za východisko nepovažují.