Až 19 procent firem zredukovalo počet benefitů, 17 procent snížilo jejich výši. A 9 procent firem benefity zrušilo úplně. Výjimkou jsou stravenky, které poskytuje skoro 90 procent zaměstnavatelů.
Firmy jsou nucené reagovat na současnou ekonomickou situaci, aby si své pracovníky udržely. Služební notebook, mobilní telefon nebo stravenky zdarma už rozhodně nepatří mezi nejžádanější.
V tisku se dočtete, že ventilátory, na které loni lidé přispěli 14 miliony korun, leží ladem. Podle Hospodářských novin není personál na obsluhu. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Podle Terezy Knířové ze společnosti Sodexo Benefity, jednoho z vydavatelů stravenek, ale především velké firmy zatím zůstávají původnímu systému věrné.
Sobotní tisk se zabývá šířením invazivního druhu rostliny Českem, problémy závodních jídelen, kterým ubývají strávníci i toho, že se v Česku nadměrně množí kočky, které žijí venku.
Stravenkový paušál přibližně dvě pětiny firem plánují zavést v prvním čtvrtletí příštího roku. Definitivní rozhodnutí podle průzkumu 82 procent podniků nechá až po schválení návrhu sněmovnou.
Prezident Asociace hotelů a restaurací tvrdí, že stravenky nikdo neruší, jen přibude další možnost pro stravování zaměstnanců. Bonus v podobě paušálu by na rozdíl od mzdy a platu nepodléhal zdanění.
Vláda v pondělí daňový balíček nově rozšířila o návrh, který umožní podnikatelům a firmám snížit si daňový základ u daní z příjmů o výdaje vynaložené na bezúplatné plnění určené pro boj s koronavirem.
Ve čtvrtečním výběru z médií se dočtete, že Tomio Okamura zdůvodňuje náklady na telefonování největším počtem interpelací. Jak ale zjistil Deník N, sněmovna neeviduje žádnou od předsedy SPD.
Další zvýšení spotřební daně by mělo do rozpočtu podle předběžných odhadů přinést v roce 2021 navíc dvě miliardy korun a 1,9 miliardy korun v roce 2022 i v roce 2023.
Ve výběru z médií se dočtete, že Schillerová trvá na zrušení papírových stravenek, píše E15. Skoro třetinu objednávek na ochranné pomůcky ministerstvo zdravotnictví zrušilo, píší Hospodářské noviny.
Zaměstnavatelé budou peníze zneužívat, promítne se to do odvodů, řekl v pátek předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Kvůli návrhu se sešel s premiérem Andrejem Babišem.
Od stravenkového paušálu si ministerstvo financí slibuje právě zjednodušení systému a také možnost rozšíření benefitu na další zaměstnance. Benefit bude dál osvobozen od daní a od pojistného.
Na peníze by podle ministryně financí Aleny Schillerové navíc dosáhla i čtvrtina zaměstnanců, kteří doteď stravenky nedostávají, což se týká zhruba milionu lidí.
Český velvyslanec v Íránu Svatopluk Čumba musel skončit ve funkci kvůli podezření, že kupčil se schengenskými vízy. Více si dozvíte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
„Zatímco v Německu, Rakousku nebo třeba v Polsku nejsou (stravenky) rozhodně tolik využívány, u nás jsou považovány za téměř nezbytný servis ze strany zaměstnavatele,“ řekla Petra Gubíková z Up ČR.
Češi platí za obědy stále víc peněz. V průměru 115 korun. Vyplývá to z průzkumu společnosti Edenred, která vydává stravenky. Nejvíc peněz za polední jídla platí lidé v Praze.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zahájil správní řízení ohledně možné kartelové dohody mezi třemi největšími dodavateli stravenek. Týká se firem Chèque Déjeuner, Sodexo a Edenred.
V tisku se dočtete, že přibývá pokut za protiprávní létání s dronem, loni udělil Úřad pro civilní letectví 46 pokut. Píše to deník E15. Podle Práva lidé v hmotné nouzi kšeftují se stravenkami.
České deníky se v sobotu věnují výzkumu českých vědců o nebezpečném problikávání žárovek, startu sezóny klíšťat i náhradě za papírové stravenky. Přehled tisku připravil Radiožurnál.
Někteří lidé v hmotné nouzi dostávají část dávek ve formě stravenek. Poukázky mnohdy končí u překupníků, u kterých je lidé mění za peníze. Dostávají za ně ale většinou jen část hodnoty.