Výběr z médií: energetické nápoje od 18 let, prohraný soud Českých drah a stravenkový byznys České pošty

Nemocnice v Česku mají být nově rozděleny na tři typy, každý typ nemocnice nabídne pacientům jinou péči. Tématu se věnují čtvrteční Lidové noviny. Budou energetické nápoje, stejně jako alkoholické, omezeny věkovou hranicí? Téma přináší Mf Dnes. Česká pošta přichází na trh s nabídkou stravenek. Informují o tom Hospodářské noviny. Poklesu zisků malých a středních podniků se věnuje týdeník Ekonom. Více se dozvíte ve výběru z médií.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká pošta

Česká pošta | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Lidové noviny

Nemocnice v Česku mají být nově rozděleny na tři typy – elitní s traumacentry, okresní s urgentními příjmy a ostatní. Tématu se věnují čtvrteční Lidové noviny. Každý typ nemocnice bude pacientům poskytovat rozdílnou péči. Pokud nemocnice splní dané parametry, bude za urgentní služby dostávat peníze. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) tak budou urgentní příjmy poprvé v historii hrazeny.

V Česku je celkem 152 nemocnic s akutní péčí. Na základě dohody ministerstva zdravotnictví s pojišťovnami teď vzniká síť sedmnácti velkých nemocnic s traumacentry a osmdesát menších s centry urgentní péče. Tato zařízení by se měla 24 hodin denně sedm dní v týdnu postarat o pacienty přivezené záchrankou. Navíc budou všechny tyto nemocnice tvořit páteřní síť akutní lůžkové péče.

Mf Dnes

Energetické nápoje by mohly být prodejné až od osmnácti let. Píše o tom ve čtvrtečních novinách Mf Dnes. Podle studie vědců z Univerzity Palackého v Olomouci pije tyto nápoje pravidelně asi 30 tisíc českých školáků mezi 13 a 15 lety. Se zákazem prodeje energetických drinků souhlasí i politici.

Britská vláda chce zakázat prodej energetických nápojů dětem. Bojí se dopadů na jejich zdraví

Číst článek

Energetický nápoj si nyní v Česku může bez jakéhokoli problému koupit dítě prakticky v každém obchodě. V minulosti si žáci chodili o přestávkách kupovat kolové nápoje, džusy a oslazené vody, v poslední době ale pořád častěji konzumují energetické nápoje. Ty mají přitom negativní vliv na jejich zdraví.

Resort ministerstva zdravotnictví se ale odvolává na tzv. pamlskovou vyhlášku, která už platí několik let. Díky ní si už děti nemůžou koupit energetické nápoje v automatech ve školách. Prodej energetických drinků je už v některých dalších evropských zemích regulován. 

E15

České dráhy prohrály soud v Lucemburku. To je téma čtvrtečního deníku E15. Dráhy protestovaly proti platnosti neohlášeného zásahu Evropské komise v sídle českého národního dopravce v létě roku 2016. Komise tam zasahovala kvůli podezření, že dráhy porušily antimonopolní pravidla Evropské unie.

Podle Evropské komise prodávaly České dráhy jízdenky na trase Praha-Ostrava za podnákladové ceny. To mělo poškodit konkurenční soukromé dopravce, jako jsou Leo Express a RegioJet. Necelý půlrok po razii začala Evropská komise dráhy vyšetřovat.

Soud v Lucemburku koncem ledna rozhodl, že zásah, při kterém komise zabavila například dokumenty o hospodaření drah, byl v souladu se zákonem. Deník E15 zjistil, že už se dráhy nemůžou proti rozhodnutí evropského soudu odvolat. Evropská komise dál vyšetřuje České dráhy kvůli cenové politice.

Hospodářské noviny

Stravenky nabídne firmám nově i Česká pošta. To je téma pro Hospodářské noviny. Novinku oznámila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). K osmi soukromým firmám, které stravenky v tuzemsku aktuálně nabízejí, se tak přidá i státní podnik.

3:22

Papírové stravenky, peníze i karta. Většina Čechů si podle průzkumu přeje zavést stravenkový paušál

Číst článek

Nově se do stravenkového byznysu zapojí i Česká pošta. Schillerová tím chce rozšířit konkurenci mezi dodavateli stravenek. S nabídkou vstoupit na trh se stravenkami ale přišla sama Česká pošta. A to kvůli zkušenostem a kompetencím, které podnik má. Podle mluvčího pošty Matyáše Vitíka pokrývá tento státní podnik všechny procesy, jako je tisk, distribuce nebo zúčtování stravenek.

Ekonom

Malým a středním podnikům v Česku klesají zisky. Téma rozebírá týdeník Ekonom. Podniky totiž limituje zvyšování mezd a také zdražování cen a energií. Některé firmy proto začínají oproti velkým a nadnárodním podnikům technologicky zaostávat.

Malé a střední firmy, které mají do 250 zaměstnanců, nemají kvůli růstu nákladů a mezd dostatek peněz na investice a modernizaci. Firmy tak často musejí být opatrné a nerozvíjí se tak, jak by potřebovaly.

Mzdové náklady se totiž v posledním desetiletí zvýšily v Česku o 40 procent. Pokud bude podle Jiřího Bellingera ze společnosti Vari pokračovat v dalších dvou letech růst mezd a nákladů, nepůjde jen o to, jestli firmám zůstanou nebo nezůstanou peníze na modernizaci, ale i o to, jestli vůbec přežijí.

Nikola Kopáčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme