Důvodem žádosti je i to, že věřitelé budou do 15. dubna rozhodovat o restrukturalizačním plánu, který jim firma minulý týden předložila. Výroba ve většině provozů stojí od loňského prosince.
Ztráty zatím Iveco přesně vyčíslené to nemá. Loni ale ve Vysokém Mýtě vyrobili víc než 4500 autobusů, měsíčně se tak může vyrobit kolem 380 dokončených vozů.
Dceřiná firma strojírenských Vítkovic dnes odtajnila své dluhy. Vítkovice Power Engineering mají závazky přesahující dvě miliardy. Po splatnosti jsou faktury za půl miliardy korun. Společnost na sebe sama podala návrh na insolvenci. Má přes sedm set věřitelů.
Dceřiná firma strojírenských Vítkovic bankrotuje, ve čtvrtek na sebe podala návrh na insolvenci. Vítkovice Power Engineering přiznaly, že neplatí více než sedmi stovkám firem a dluží stovky milionů korun. Společnost nyní žádá Krajský soud v Ostravě, aby jí povolil reorganizaci.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) schválil prodej strojírny Žďas čínské CEFC Group. Transakci povolil ve zjednodušeném řízení. ČTK to dnes řekl předseda ÚOHS Petr Rafaj. Jde zatím o jednu z největších čínských akvizicí v České republice. Žďas dosud patřil do slovenské skupiny firem Železiarne Podbrezová Group.
Téměř dva a půl tisíce zaměstnanců průmyslového gigantu Žďas ve Žďáře nad Sázavou neví, co bude dál. Na otázku, co přinese dlouho plánovaný prodej firmy do čínských rukou, jim zatím nikdo neodpovídá. Smlouvy už jsou na stole a očekávání lidí, kteří jsou na práci ve strojírnách existenčně závislí, jsou velká.
Najdete je v kokpitu pilotů nebo na stolech špičkových chirurgů. Jde o produkty 3D tiskáren, které se po více než dvaceti letech posunuly až téměř za hranice představivosti. Právě trojrozměrný tisk je jedním z hlavních témat dnešního dne na strojírenském veletrhu v Brně.
Roboti, kteří se běžně používají v továrnách, se dají zapojit i do běžného života. Návštěvníky o tom přesvědčili vystavovatelé na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Na tamním výstavišti předvedli lidem, že s robotem můžou i sportovat anebo si od něj nechat načepovat pivo.
Jedna z největších strojírenských firem v Česku s miliardovými tržbami – Sigma Group – je údajně na prodej. Podle deníku E15 firma pověřila finanční společnost Patria, aby našla vhodného kupce.
Na výstavišti v Brně dnes začíná 56. Mezinárodní strojírenský veletrh. Návštěvníci v areálu najdou na 1600 vystavujících firem z celého světa i zajímavý doprovodný program. Podle organizátorů odráží zájem vystavovatelů i zlepšující se náladu mezi českými průmyslníky.
České republice se podařilo prosadit hlavní připomínky k podobě sankcí Evropské unie vůči Rusku. Ochráněn byl zejména strojírenský export, řekl dnes v Kroměříži premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Příměří, které nyní na Ukrajině platí, by podle něj mohlo sankce oddálit.
Česku vadí část návrhu nových evropských sankcí vůči Rusku, která se týká vývozu strojírenských výrobků. Českému rozhlasu to řekl vysoce postavený zdroj. Premiér Bohuslav Sobotka předtím prohlásil, že vláda bude mít k novým sankcím připomínky, nechtěl ale být konkrétní.
V Ledči nad Sázavou vzniknou nová pracovní místa. Nabídne je německý koncern Dűrr, který koncem června převzal ledečský závod EST plus na výrobu lakovacích systémů pro automobilový průmysl. Nově vzniklá společnost bude i nadále pokračovat ve výrobě stříkací techniky. Nové zaměstnance přijmou i další strojírenské firmy.
České strojírenské firmy se snaží uspět v Jižní Americe. Na největším strojírenském veletrhu na kontinentu, v brazilském Sao Paulu, se jich představila celá řada. A to i přesto, že sílí konkurence, a vstup například na brazilský trh není jednoduchý.
Z Chrudimě zmizí velmi stará a také velmi nebezpečná ekologická hrozba. Během tří měsíců totiž skončí sanační práce v areálu bývalé Transporty. Škodlivé látky doslova zamořily nejen část závodu, ale také podzemní vody v okolních obcích. Chrudim teď čeká poslední krok - ověření, zda byl provedený zásah úspěšný.
Také na jihu Čech se stále ještě najdou lidé se zlatýma českýma ručičkama. Jednomu z nich je sedmnáct let a studuje ve Velešíně obor mechanik - seřizovač a programátor počítačem řízených strojů. Svojí šikovnost ukázal na přehlídce s příznačným názvem České ručičky.
Poslední dva týdny mají děti ze základních škol na rozhodnutí o svém budoucím studiu. Na Přerovsku tradičně nejvíce dětí míří na gymnázia. Stoupá ale také zájem o strojírenské obory. Mladí lidé totiž začínají myslet i na to, jestli se svojí profesí uspějí na trhu práce. A protože je v regionu stabilně nejvyšší poptávka po strojírenských a optických oborech, roste i zájem o studium na učňovských školách technického směru.
Českým výrobcům tramvají se letos zřejmě bude dařit, oproti loňskému roku totiž očekávají výrazně větší objem výroby. Část jejich produkce zamíří do zahraničí. Práci a výrobky od českých firem si objednávají i státy, kde kolejová vozidla jezdí pouze v omezeném množství. Nárůst zakázek se projeví také v nabírání pracovníků.
V Brně postupně vzniknou stovky pracovních míst ve strojírenství. Provozovatel průmyslových zón CTP oznámil příchod nových investorů. Švýcarská společnost Michel zaměstná 250 lidí, nizozemská NTS-Group přijme 50 pracovníků.
Město Třemošnice, centrum strojírenské výroby na Chrudimsku, o studenty nepřijde. Pardubický kraj nakonec ustoupil tlaku rodičů, studentů i firem, tamní strojírenskou školu zachová.
Katedra strojírenství Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích bude mít zázemí na středních školách. Dohodu o jejich vzniku včera podepsal rektor a ředitelé obou středních škol ze Strakonic a z Velešína.
Strojírenský podnik Jihlavan bude vyrábět pro Španěly leteckou hydrauliku za stovky milionů korun. Díky růstu obratu přijme i desítky nových zaměstnanců. Dnes pracuje v podniku 180 lidí. Z dlouhodobé smlouvy, kterou jejich šéf podepsal se španělskou firmou CESA tento týden, se upřímně radují.
Na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích mohou studenti poprvé v historii jihočeského vysokého školství studovat obor strojírenství. Do letního semestru nastoupilo na denní bakalářské studium prvních 44 studentů.
Na brněnském Výstavišti dnes začíná 54. Mezinárodní strojírenský veletrh. Oproti loňsku zaznamenal nárůst počtu přihlášených i obsazené výstavní plochy, celkem se objeví na dva tisíce firem z více než tří desítek zemí celého světa. Ještě více ale pořadatelé oceňují, že mnohé firmy si své novinky schovaly právě do Brna. Řada z nich patří do oblasti průmyslové automatizace, kde české firmy patří mezi špičku.
|Andrea Švubová, Květa Moravcová, Klára Bílá, Kristina Winklerová|Zprávy z domova
Nedostatek kvalitních řemeslníků komplikuje práci mnohým živnostníkům a podnikatelům, zejména ve stavebnictví, strojírenství nebo zemědělství. Na vině je podle nich školský systém, který by měl učňovské obory více podporovat a popularizovat. Řada firem si proto své budoucí zaměstnance raději vychovává sama.