10 let se soudil o data od státní správy. Za pravdu mu dal nakonec až Ústavní soud. Na jaké informace má veřejnost právo a proč by za ně stát neměl účtovat miliony?
Vyhláška ministerstva spravedlnosti z povinného zveřejňování vyjímá všechny trestní kauzy kromě úplatkářství, které představuje ani ne dva rozsudky z tisíce.
Webová inciativa Zlatý špendlík vyzývá veřejnost, aby zasypala hygienické stanice mailovými dotazy. Reálně ale pomáhá úředníkům a politikům, kteří chtějí informování veřejnosti osekat.
Ministerstvo vnitra rozhodlo, že kraj musí jména úředníků odtajnit. Ten s tím nesouhlasil a bránil se správní žalobou, kterou chce nové vedení v čele s Peckovou stáhnout.
Australští novináři si už delší dobu stěžují, že přísné bezpečnostní zákony přijaté v posledních několika letech ohrožují investigativní žurnalistiku a brání právu veřejnosti na informace.
Většina soudů v současnosti zveřejňuje jen zlomek rozhodnutí, což ztěžuje veřejnou kontrolu práce justice. Lidem, kteří mají zájem o verdikt, nezbývá než požádat o něj podle zákona.
Pentagon se rozhodl omezit zveřejňování klíčových informací o postupu války v Afghánistánu. Jedná se zejména o počty členů afghánské armády či velikost území, které má pod kontrolou hnutí Taliban.
Stát, respektive ministerstvo financí, musí zaplatit 47 tisíc korun aktivistovi Luďkovi Maděrovi za obstrukce, které dělala Kancelář prezidenta republiky v otázce sdělení výše platů hradních úředníků.
Ústavní soud rozhodl, že akciová společnost ČEZ, většinově vlastněná státem, nemusí poskytovat informace veřejnosti. Z veřejného dohledu brzy zmizí i další.
Ani za více než tři roky od metanolové aféry nedokázalo ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnit seznam obchodů, které mají povinnou koncesi na prodej alkoholu. Důvodem měl být zákon i špatně navržená databáze. Po rozhodnutí soudu se tak úřad ministra Jana Mládka musí věcí znovu zabývat.
Ministerstvo vnitra i Policejní prezidium tvrdí, že zveřejnění podrobných informací o kriminalitě by přišlo na skoro 26 milionů korun. Interní dokument ale naznačuje, že jde o obstrukční taktiku a policie zveřejnění map kriminality začala v poslední době připravovat.
Osmačtyřicet let práce jednoho zaměstnance na plný úvazek v ceně 25,8 milionu korun. Tolik by podle Policejního prezidia stálo poskytnutí informací o jednotlivých trestných činech od roku 2011. Obdobná data jsou přitom například v Británii nebo v Polsku dostupná komukoli a zdarma.
Ministerstvo vnitra přepracuje spornou novelu zákona o svobodném přístupu k informacím. Tu kritizovali někteří odborníci a občanská sdružení, podle nichž by novela přístup k informacím naopak omezila.
Získat informace o platech politiků a jejich poradců bude napříště výrazně složitější. Počítá s tím novela zákona o svobodném přístupu k informacím, kterou do připomínkového meziresortního řízení poslalo ministerstvo vnitra.