11. února 2011 propukly ulice v jásot. Egypt se stal druhou zemí arabského jara, která se zbavila svého diktátora. S odstupem deseti let se ale Egypťané na tehdejší události dívají se smíšenými dojmy.
Pro velkou část Egypťanů ale není svoboda slova to hlavní. „Potřebujeme jen v klidu bydlet ve své zemi, ve svých ulicích, ve svých domovech, se svými dětmi, a mít nějakou práci,“ říká kovotepec.
Egyptská vláda zakázala jakékoli vzpomínkové akce na protesty, které před pěti lety vypukly na káhirském náměstí Tahrír. Proti policejnímu násilí tehdy přišli demonstrovat především mladí aktivisté. Policisté jsou nyní ve střehu a před dnešním výročím prováděli v bytech aktivistů rozsáhlé domovní prohlídky.
Policie rozehnala na káhirském náměstí Tahrír demonstraci několika stovek studentů Káhirské univerzity. Protestovali tu proti čtvrtečnímu zásahu bezpečnostních složek přímo v areálu univerzity, při kterém jeden student zemřel. Už týden trvající nepokoje jsou reakcí na nový egyptský zákon o demonstracích.
V centru Káhiry se v noci střetli stoupenci generála Sísího s kritiky současné vojenské vlády. Oba tábory si v těchto dnech připomínají dvouleté výročí masakru v ulici Muhamada Mahmúda v blízkosti ministerstva vnitra. O život tehdy přišlo asi 50 mladých demonstrantů. Hlavní vzpomínkové akce začnou dnes odpoledne, úřady se obávají nových střetů.
Různé politické proudy v Egyptě chystají připomínku masakru bezmála padesátky demonstrantů, ke kterému došlo před dvěma lety nedaleko ministerstva vnitra v Káhiře. Úřady se obávají nových násilností. Už ráno ale premiér Házim al-Bibláví odhalil na Tahríru památník obětem egyptské revoluce. Egypťané ho však vnímají rozporuplně.
Demonstrace a protesty v Egyptě jako by nebraly konce. Nespokojenost se teď přesunula ke stoupencům sesazeného prezidenta Muhamada Mursího a jeho Muslimského bratrstva. Přes splnění svého hlavního požadavku přesto demonstrují nadále i lidé na náměstí Tahrír, kteří po Mursího pádu původně volali.
Do středy byla na káhirském náměstí Tahrír tlačenice desítek tisíc lidí, takže se nedalo vůbec projít. Po očekávaném oznámení armády, že zbavuje funkce prezidenta Muhammada Mursího, a po celonočních oslavách teď vypadá náměstí úplně jinak.
Nejlidnatější arabská země, symbol arabského jara - Egypt, prožívala i letos mimořádně bouřlivý rok. Poté, co odstoupil dlouholetý prezident Husní Mubárak vládla zemi Nejvyšší vojenská rada a tvrdila, že bude dohlížet na přechodné období vedoucí k demokracii.
Oponenti egyptského prezidenta se střetli s policií už před začátkem ohlášené demonstrace. Policie k rozehnání davu použila slzný plyn a demonstranti házeli na muže zákona kamení.
Nepokoje v Egyptě, vyvolané kontroverzním dekretem prezidenta Mursího, mají první dvě oběti. Jeden mladík zahynul při střetu Mursího přívrženců s jeho odpůrci, druhý nepřežil zásah policie, která na káhirském náměstí Tahrír použila slzný plyn.
Egyptské ulice znovu bouří. Důvodem je tentokrát rozsudek nad svrženým prezidentem Husním Mubárakem, který dostal doživotí za to, že loni nezabránil zabití více než 800 demonstrantů vládními jednotkami. Egypťanům se verdikt nelíbí a zdá se jim mírný, pro exprezidenta požadují trest smrti. Mubárak se mezitím ve vězeňské nemocnici zotavuje z infarktu, který utrpěl po vyslechnutí rozsudku.
Před rokem svět žasl nad náhlým výbuchem hněvu obyvatel mnoha arabských zemí. Nejdelší kus cesty k demokracii po svržení tamních diktatur urazily od té doby Egypt a zejména Tunisko. V obou zemích podle očekávání důrazně vstoupily do politické hry přívrženci politického islámu. Nicméně v obou zemích je transformace teprve na začátku a její úspěch není zaručený.
Egypťané vykročili na cestu k demokracii v první etapě svobodných voleb. Do poslední chvíle přitom nebylo jasné, jestli se volby uskuteční v plánovaném termínu. Vládnoucí vojenská rada ale nakonec prosadila svůj plán, navzdory pokračujícím protestům v egyptských městech.
Asi 100 tisíc lidí znovu protestovalo na káhirském náměstí Tahrír v Egyptě. Požadují odložení parlamentních voleb, které mají začít v pondělí, a vyzývají vojenskou radu k okamžitému předání moci civilistům.
Mohutné protesty v Egyptě nekončí. Po pátečních muslimských modlitbách se lidé po poledni znovu sejdou na káhirském náměstí Tahrír. Chtějí tak docílit toho, aby vojenská rada předala moc civilistům ještě před nadcházejícími volbami.
Hlavní káhirské náměstí Tahrír sice dnes ráno policie a armáda přenechaly demonstrantům, boje se ale přenesly do ulic k nedalekému ministerstvu vnitra. Odpoledne se ale i policie a vojáci vrátili na náměstí a zasahují proti demonstrantům, kteří hlasitě požadují pád vojenské junty a předání moci civilistům.
Protestující Egypťané, kteří bojují proti vojenské vládě, se v Káhiře střetávají s policií v přilehlých ulicích náměstí Tahrír. Policie se je snaží rozehnat slzným plynem a gumovými projektily. Lékaři už ošetřili desítky raněných. Na samotném náměstí Tahrír je zatím relativní klid. Od víkendu přišlo při protestech v Egyptě o život už 33 lidí.