Mursího už svrhli, teď demonstranti na Tahríru spílají Američanům

Demonstrace a protesty v Egyptě jako by nebraly konce. Nespokojenost se teď přesunula ke stoupencům sesazeného prezidenta Muhamada Mursího a jeho Muslimského bratrstva. Přes splnění svého hlavního požadavku přesto demonstrují nadále i lidé na náměstí Tahrír, kteří po Mursího pádu původně volali.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace na Tahríru se nese na protiamerické notě

Demonstrace na Tahríru se nese na protiamerické notě | Zdroj: Reuters

Na náměstí to působí stále jako velká party. Tento den se ale nese na protiamerické notě.

Západně oblečená a upravená dáma hrdě třímá profesionálně vyrobený transparent s nápisem „Jdi do háje s demokracií, Obamo".

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo na náměstí Tahrír natáčel blízkovýchodní zpravodaj Štěpán Macháček

Spojené státy totiž podle přítomných demonstrantů podporují Muhamada Mursího, kterého se Egypťané právě zbavili.

Nad Tahrírem každou chvíli prolétávají formace vojenských vrtulníků a letadel. Je to jako na vojenské přehlídce. Každý průlet vyvolá v lidech jásot a nadšené mávání.

Jeden mladý demonstrant chtěl vědět, co si o tom všem myslím. Hned jsem ale otočil otázku a zeptal jsem se já jeho, proč vlastně oslavují odchod demokraticky zvoleného, a tedy legitimního prezidenta. Musel jsem hodně napínat uši i mikrofon, abych vůbec něco v té šílené vřavě slyšel.

„Nemůžeme se spokojit s legitimitou volebních uren. Urny můžou lhát," vysvětluje mi svůj postoj k tomu, že vlastně svrhli demokraticky zvoleného prezidenta.

Dění na náměstí Tahrír připomíná vekou party | Foto: Reuters

„U nás je průšvih, že je tu strašně vysoká negramotnost. Negramotnost tu dosahuje padesáti procent," přehání. „No a tyhle nevzdělance pak politici lehce podplatí, lidi vhodí hlas a dostanou za to deset, dvacet, padesát, sto liber," snaží se mi vysvětlit, že pro Egypt nejsou demokratické volby tím nejlepším řešením.

Když jsem z Tahríru odcházel, zastavil mě ještě jeden vousatý pán a trošku jedovatým dotazem se potřeboval ujistit, jestli nejsem Američan. Když jsem mu prozradil zemi svého původu, začal mi nadšeně podávat ruku a plácat po ramenou.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme