Egypt dostal nového prezidenta a schválil si Ústavu
Nejlidnatější arabská země, symbol arabského jara - Egypt, prožívala i letos mimořádně bouřlivý rok. Poté, co odstoupil dlouholetý prezident Husní Mubárak vládla zemi Nejvyšší vojenská rada a tvrdila, že bude dohlížet na přechodné období vedoucí k demokracii.
První svobodné parlamentní volby se protáhly až do nového roku a přesvědčivě v nich zvítězil islámský proud. Vojáci ale vládli dál.
2. června zatím vyvrcholil táhlý soud se svrženým prezidentem Husním Mubárakem. Na rozsudek Egypťané netrpělivě čekali u velkoplošných obrazovek v přeplněných pouličních kavárnách.
Soudce uvedl, že Mubárakovy rozkazy ke střelbě do demonstrantů nelze doložit a že bývalý prezident proto nese jen nepřímou odpovědnost za stovky obětí protestů.
Oproti očekávanému trestu smrti se tak Husní Mubárak dočkal jen doživotního žaláře.
V soudní síni propuklo nesouhlasné skandování. Projevy nespokojenosti se šířily i egyptskými ulicemi a náměstími.
Spíš než osud bývalých vládců ale Egypťany letos zajímaly aktuální problémy země. Ústavní soud rozpustil demokraticky zvolený parlament kvůli porušení volebního zákona.
Nový prezident
Záhy ale nastala nejdůležitější událost roku: Egypťané si za nového prezidenta zvolili kandidáta Muslimského bratrstva Muhammada Mursího.
Vyhrál ale až ve 2. kole v souboji s představitelem starého režimu Ahmadem Šafíkem.
„Všem svým milým Egypťanům bez výjimky adresuji velký dík, uznání a přání, abychom s Boží pomocí všichni ruku v ruce směřovali k lepší budoucnosti, svobodě a demokracii,“ to byla Mursího slova krátce po zvolení.
Novému prezidentovi se věštila nevděčná role loutky vládnoucích generálů.
Uprostřed horkého egyptského léta ale Mursí všechny překvapil. Vojenskou radu odstavil od vlády a její nejvyšší představitele, včetně maršála Tantávího, poslal do důchodu. Káhirské náměstí Tahrír Mursímu nadšeně tleskalo.
Protesty proti posílení pravomocí
V listopadu se ale potlesk změnil v pískot.
Prezident Mursí si autoritativně posílil pravomoci a v prosinci nechal Egypťany hlasovat o ústavě, kterou narychlo dokončila komise složená především z islamistů.
Lidé znovu zaplnili ulice a náměstí a skandovali tentokrát proti Mursímu a Muslimskému bratrstvu.
„Jsme proti ústavní deklaraci Mursího, nechceme, aby byl Egypt zemí Muslimských bratří a islámskou teokracií,“ říká prostovlasá účastnice protestu.
Proti nespokojencům se ale postavili prezidentovi stoupenci a výsledkem bylo několik obětí na životech.
Mursího povolební slova o jednotných Egypťanech teď utrpěla velký šrám.
Bohatý egyptský rok vyvrcholil prosincovým referendem, které novou ústavu schválilo jen malým rozdílem hlasů. Egyptská společnost tak vstupuje do nového roku nebezpečně rozpolcená.