Egypt dostal nového prezidenta a schválil si Ústavu

Nejlidnatější arabská země, symbol arabského jara - Egypt, prožívala i letos mimořádně bouřlivý rok. Poté, co odstoupil dlouholetý prezident Husní Mubárak vládla zemi Nejvyšší vojenská rada a tvrdila, že bude dohlížet na přechodné období vedoucí k demokracii.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Islamisté vyjadřují podporu egyptskému prezidentovi Mursímu před Nejvyšším ústavním soudem v Káhiře

Islamisté vyjadřují podporu egyptskému prezidentovi Mursímu před Nejvyšším ústavním soudem v Káhiře | Zdroj: ČTK

První svobodné parlamentní volby se protáhly až do nového roku a přesvědčivě v nich zvítězil islámský proud. Vojáci ale vládli dál.

2. června zatím vyvrcholil táhlý soud se svrženým prezidentem Husním Mubárakem. Na rozsudek Egypťané netrpělivě čekali u velkoplošných obrazovek v přeplněných pouličních kavárnách.

Soudce uvedl, že Mubárakovy rozkazy ke střelbě do demonstrantů nelze doložit a že bývalý prezident proto nese jen nepřímou odpovědnost za stovky obětí protestů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník ČRo Štěpán Macháček shrnuje rok 2012 v Egyptě

Oproti očekávanému trestu smrti se tak Husní Mubárak dočkal jen doživotního žaláře.

V soudní síni propuklo nesouhlasné skandování. Projevy nespokojenosti se šířily i egyptskými ulicemi a náměstími.

Spíš než osud bývalých vládců ale Egypťany letos zajímaly aktuální problémy země. Ústavní soud rozpustil demokraticky zvolený parlament kvůli porušení volebního zákona.

Nový prezident

Záhy ale nastala nejdůležitější událost roku: Egypťané si za nového prezidenta zvolili kandidáta Muslimského bratrstva Muhammada Mursího.

Vyhrál ale až ve 2. kole v souboji s představitelem starého režimu Ahmadem Šafíkem.

Egyptský prezident Muhammad Mursí | Foto: ČTK/AP, Maya Alleruzzo

„Všem svým milým Egypťanům bez výjimky adresuji velký dík, uznání a přání, abychom s Boží pomocí všichni ruku v ruce směřovali k lepší budoucnosti, svobodě a demokracii,“ to byla Mursího slova krátce po zvolení.

Novému prezidentovi se věštila nevděčná role loutky vládnoucích generálů.

Uprostřed horkého egyptského léta ale Mursí všechny překvapil. Vojenskou radu odstavil od vlády a její nejvyšší představitele, včetně maršála Tantávího, poslal do důchodu. Káhirské náměstí Tahrír Mursímu nadšeně tleskalo.

Protesty proti posílení pravomocí

V listopadu se ale potlesk změnil v pískot.

Prezident Mursí si autoritativně posílil pravomoci a v prosinci nechal Egypťany hlasovat o ústavě, kterou narychlo dokončila komise složená především z islamistů.

Egypťané zřejmě schválili novou ústavu | Foto: Reuters

Lidé znovu zaplnili ulice a náměstí a skandovali tentokrát proti Mursímu a Muslimskému bratrstvu.

„Jsme proti ústavní deklaraci Mursího, nechceme, aby byl Egypt zemí Muslimských bratří a islámskou teokracií,“ říká prostovlasá účastnice protestu.

Proti nespokojencům se ale postavili prezidentovi stoupenci a výsledkem bylo několik obětí na životech.

Mursího povolební slova o jednotných Egypťanech teď utrpěla velký šrám.

Bohatý egyptský rok vyvrcholil prosincovým referendem, které novou ústavu schválilo jen malým rozdílem hlasů. Egyptská společnost tak vstupuje do nového roku nebezpečně rozpolcená.

ZPĚT NA ROK VE SVĚTĚ 2012

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme