V okolí káhirského náměstí Tahrír se bojuje, desítky lidí byly raněny

Protestující Egypťané, kteří bojují proti vojenské vládě, se v Káhiře střetávají s policií v přilehlých ulicích náměstí Tahrír. Policie se je snaží rozehnat slzným plynem a gumovými projektily. Lékaři už ošetřili desítky raněných. Na samotném náměstí Tahrír je zatím relativní klid. Od víkendu přišlo při protestech v Egyptě o život už 33 lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestující stojí proti kordonu policie v ulici blízko káhirského náměstí Tahrír

Protestující stojí proti kordonu policie v ulici blízko káhirského náměstí Tahrír | Zdroj: Reuters

V ulicích, které vedou z Tahríru k budovám ministerstva vnitra, se bojuje. Budovy úřadu chrání kordony policistů a vojáků, kteří proti demonstrantům používají slzný plyn a gumové projektily.

Lékaři z improvizované polní nemocnice přímo na náměstí Tahrír ošetřili desítky raněných, o případných obětech ale nevědí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo z káhirského náměstí Tahrír se v Dopoledním Radiožurnálu přihlásil spolupracovník ČRo Štěpán Macháček

Náměstí Tahrír je v současné době relativně klidné. Nachází se na něm zhruba několik tisíc lidí, kteří se volně procházejí.

V noci totiž došlo mezi zástupci revolucionářů a armádou k dohodě o příměří. Tahrír je tak vyčleněn demonstrantům, a v okolních ulicích jsou kordony policie, které mají zabránit protestujícím dostat se z náměstí dál.

Demonstranti jsou totiž rozlíceni brutálním postupem policie v posledních dnech, a snaží se proto protestovat přímo před ministerstvem.

Všichni lidé jsou podle spolupracovníka ČRo v Egyptě Štěpána Macháčka bojovně naladěni, a dá se tak očekávat, že odpoledne atmosféra v Káhiře opět zhoustne.

Lidé protestují proti současnému vojenskému vedení země. Armáda se po pádu prezidenta Husního Mubáraka postavila do role ochránce revoluce, lidé ale jejím dobrým úmyslům přestávají věřit.

Nedávno totiž současná vláda podporovaná vojenskou juntou vydala svou představu o nové ústavě, a v ní je zakotveno podržení moci armády i po předání vlády do civilních rukou.

Štěpán Macháček, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme