Tání ledovců, vysušování půdy, prachové bouře a extrémní formy života. To vše už podvacáté zkoumali vědci z Masarykovy univerzity na ostrově Jamese Rosse u Antarktidy.
Zjistili, že medvědi v létě používali dvě hlavní strategie. Někteří stále jen odpočívali, aby šetřili co nejvíce energie. Většina se snažila plavat, aby nalezli potravu. Obě strategie ale selhaly.
Nálezům prehistorických zvířat napomáhá tání věčně zmrzlé půdy vlivem klimatických změn. Vědci na ruském východě v uplynulých letech objevili mamuty, nosorožce srstnaté či mláďata lva jeskynního.
Grónsko v současnosti hlásí oteplení o přibližně jeden a půl stupně. Upozorňuje na to nový výzkum publikovaný v prestižním vědeckém časopise Nature, který vedl německo-dánský tým.
Nahrávat bude všechny zvuky, které masa ledu a okolní příroda vydávají, tedy třeba i zemětřesení, sesuvy půdy, zvuky zvířat nebo akustické znečištění vytvořené lidskou činností a jejími důsledky.
„Vlny veder představují vážné riziko pro lidské zdraví a mohou zvýšit intenzitu mnoha dalších katastrofálních klimatických jevů, včetně lesních požárů a sucha,“ uvedla vědkyně Freja Vamborgová.
Italové zakrývají velkou část ledovce u průsmyku Passo del Tonale speciálními bílými plachtami už od roku 2008. Mozaika z bílých pruhů látky pokryje zhruba 120 tisíc metrů čtverečních ledové plochy.
„Často slýchám dotazy, kde že máme to naše globální oteplování, když je venku taková zima a vegetace je zpožděná o jeden měsíc. Jenže globální znamená, že po celé zeměkouli,“ říká meteorolog.
Ačkoliv vzorek putoval desítky let mezi mnoha laboratořemi, nikdo ho nevyhodil. Výzkum začal v roce 2019 a výsledek teď zveřejnil časopis americké akademie věd PNAS.
„Křehká rovnováha ve vysokohorských ledovcových prostředích byla přemožena postupem globálního oteplování,“ uvádí studie. Nabídla 12 návrhů, jak čelit klimatickým výzvám.
Stovky vědců z celého světa stráví rok na palubě německého ledoborce Polarstern. „Vyplouváme na jednu z nejvíce ohromujících polárních expedic v dějinách,“ popisuje doktorka Allison Fongová.
NASA celému projektu říká ICE-SAT 2 - čili ledový satelit číslo dvě. Je to totiž už druhá mise s podobným zaměřením. Ta první trvala šest let a skončila v roce 2009.
„Analýza ledovců všude na světě ukazuje, že ve většině případů ledovce doopravdy ustupují, protože je tepleji. Evropa se za méně než 100 let oteplila mezi 0,8 až 1,2 stupně Celsia a pokračuje to dál.“
Na studii se podílelo více než 80 vědců. Na to, že antarktický led taje rychleji, přišli díky údajům ze satelitů a pozemního měření. Zjistili, že ročně v Antarktidě roztaje asi 240 miliard tun ledu.