Teploty v Grónsku jsou nejvyšší za 1000 let. Tání ledu může přitom zvednout hladiny oceánů až o šest metrů
Grónsko v současnosti hlásí oteplení o přibližně jeden a půl stupně. Upozorňuje na to nový výzkum publikovaný v prestižním vědeckém časopise Nature, který vedl německo-dánský tým. Vědci zkoumali období z roku 2001 až 2011. To bylo nejteplejší za posledních 1000 let. Studie ukazuje mimo jiné to, že máme zkreslená očekávání o stavu teplot v severním Grónsku.
Data stará 1000 let nemá pochopitelně ani třeba pražské Klementinum. Grónsko má ale něco lepšího, a to je velká ledová vrstva, která vznikala velmi dlouhou dobu.
Mastodonti, zajíci i cedr. Dva miliony let stará DNA odhalila neznámé Grónsko
Číst článek
A do ní se dá nahlédnout. Výzkumníci udělají desítky metrů hluboké vrty, z nichž se pak vytáhne tyč ledu, která je dále analyzována. Zkoumají se na ní izotopy kyslíku a vodíku, které dokážou napovědět, jestli byly ty roky, během kterých dané části „tyče“ vznikaly, teplejší, nebo studenější.
Správnost odhadovaného stáří se dá ověřit i pomocí sledování, kde je popel ze známých sopečných erupcí, píšou vědci ve článku pro Nature.
Změna teploty o jeden a půl stupně nevěstí pro klima nic dobrého. Už před tímto objevem vědci věděli, že Grónsko celkem jistě ztratí tolik ledu, že hladina světových oceánů stoupne o asi 30 centimetrů.
Nové poznatky ale svědčí tomu, že z Grónska bude nejspíš tát mnohem víc ledu. Přesné množství zatím není známo, ale kdyby v Grónsku žádný led nezbyl, tak by světové oceány stouply o šest metrů. To už by pro spoustu ostrovních států nebo přímořských destinací byl dost velký problém.