„Na snímcích je možné vidět, které části města se přehřívají. Na časové ose je možné pozorovat i změny, ať už v městské zeleni, nebo městské zástavbě,“ vysvětluje expert pro Český rozhlas.
Denní maxima překonalo sedmnáct stanic, většina z nich se nacházela na Moravě a ve Slezsku. Nejvyšší teplotu naměřili meteorologové ve Strážnici na jižní Moravě.
Rekordně teplé dubnové počasí letos jen těsně nezaznamenala Evropa, kde průměrná teplota byla o 1,49 stupně Celsia vyšší než průměr za duben 1991–2020. Šlo o druhý nejteplejší duben v historii měření.
Díky nové mapě, kterou vytváří vědci z Akademie věd ČR, je nyní možné pro každý katastr zjistit, jaké klimatické podmínky lze očekávat ve třech navazujících 30letých obdobích do konce tohoto století.
Rekordní teploty zapříčinily, že ovocné stromy a řepka začaly kvést o měsíc dřív a všechny naráz. Teplotní výkyvy mají vliv i na vývoj včel. Je jich málo, což může ovlivnit letošní úrodu ovoce.
„Klima se mění tak dramaticky a tak rychle, že se budeme muset připravit na to, že naše příroda, i způsob, kterým žijeme a jakým fungujeme, velmi utrpí,“ popsal klimatolog Aleš Farda.
Rekord ve Vyšším Brodě překonal dosavadní maximum 14,6 stupně Celsia z roku 2020. Ze stejného roku jsou i další pátkem přepsané rekordy v šumavské Horské Kvildě a v Karviné.
Teplotní rekordy pro 15. únor ve čtvrtek padly na 27 ze zhruba 165 meteorologických stanic, které fungují alespoň 30 let. Nadprůměrné teploty vydrží i v dalších dnech.
Nová metoda znamená, že mléko se nemusí tolik zahřívat. Místo toho na něj ale opakovaně působí veliký tlak. Výsledky výzkumu jsou podle vědců slibné, k použití pak není pouhých pět procent tekutiny.
Rekord pro 9. únor padl například v Opavě, kde bylo 13,7 stupně. Neumětely na Berounsku zaznamenaly nové maximum s hodnotou 13 stupňů. Na stanici Praha-Karlov bylo 12,7 stupně.
V období od února 2023 do ledna letošního roku byla světová teplota na povrchu Země o 1,52 stupně Celsia vyšší, než byl průměr v předindustriálním období z let 1850 až 1900.
V Melbourne tento týden vrcholí Australian Open. Jde o jeden ze čtyř největších tenisových turnajů světa a v samotné Austrálii o mezinárodní sportovní událost roku.
Největší vliv na ústup ledovců, zejména těch v tropickém pásu, má v latinskoamerické zemi zvyšování průměrné globální teploty, uvedl šéf ledovcového výzkumu při Inaigem Jesús Gómez.
„V říjnu 2023 došlo k výjimečným teplotním anomáliím, které následovaly po čtyřech měsících, kdy byly překonány globální teplotní rekordy,“ konstatovala zástupkyně ředitele služby Copernicus.
O víkendu se pak opět mírně ochladí a místy zaprší. Nejnižší noční teploty mohou v týdnu klesat dokonce až pod nulu. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Teploty tento týden překonají zřejmě i rekordně horký konec září, v úterý mohou vystoupat až na 29 stupňů. Od středy se pak skokově ochladí na 15 až 19 stupňů.
Nejtepleji bylo v Doksanech na Litoměřicku, odpoledne tam naměřili 31,4 stupně Celsia. Pro tuto stanici to ale rekord nebyl. Teplotní rekordy zaznamenalo 31 stanic.
Úterkem tropy v Česku podle předpovědi nekončí. Ve středu mohou teploty hlavně na jihu Moravy vystoupat až na 33 stupňů, ve čtvrtek bude až 32 stupňů a v pátek až 34 stupňů.