Sociální klinika poskytuje své služby těm, kteří je potřebují, a to téměř zdarma. Kliniku, která funguje 10 let, spoluzaložila klinická psycholožka a psychoterapeutka Yvonna Lucká.
Podle ředitele Metodického centra Pavla Řezáče úspěšně získalo certifikát od dubna k 21.srpnu téměř 300 řidičů. Kurzy se ale mnohdy nepodaří dostatečně naplnit, protože zájemcu je stále málo.
S čím děti do skupinové Terapie venku přicházejí? „Jde o problémy ve vztazích, sebepoškozování, problémy s emoční regulací, poruchy příjmu potravy,“ říká Anna Ohnisková.
Řidiči, kteří přijdou o řidičský průkaz na osmnáct a více měsíců nebo odmítli test na alkohol a drogy, budou muset podstoupit terapeutické kurzy. Přihlásit se na ně mohou online od dubna.
Frýdecko-místecký spolek Podané ruce své canisterapeuty posílá do asi 49 zařízení v regionu. „Lidé zjistili, že canisterapie je opravdu přínosem,“ říká předsedkyně spolku Helena Fejkusová.
„Dobrovolná samota není o tom, že je člověk sám, že je sociálně izolován, jako v případě osamělosti,“ uvádí psychoterapeut. Připomíná, že lidé jsou sociální bytosti.
Pandemie proniká čím dál tím víc do psychiky lidí. Existenční potíže, ztráta kontaktů s ostatními a tíže navazujících problémů zanechává v duších Čechů negativní stopy.
Sami mají zkušenost s duševním onemocněním a teď jako takzvaní peer konzultanti pomáhají ostatním, kteří mají psychické problémy. Jejich důvěru si často dokážou získat rychleji než psychiatři.
„Jako psychoterapeuti se importujeme do virtuálního světa a zjišťujeme, jestli v téhle doméně máme místo. Jestli tu můžeme vůbec existovat,“ říká terapeut Pavel Pařízek.
Mf Dnes dnes upozorňuje ptáky mizící z české přirody. Na vině je hlavně používání herbicidů. Některé druhy už jsou v Česku kriticky ohrožené - třeba sýček obecný.
Herečka Petra Špalková, která byla hostem Osobnosti Plus, mluví o kauze Aktip a o tom, proč se stala jedním z lidí, kteří byli podvedeni Jarmilou Klímovou a jejím terapeutickým týmem.