Přes dvě stě protestujících se sešlo u Horního Jiřetína na Mostecku, kde společně protestovali proti prolomení těžebních limitů. Na hraně lomu ČSA pak utvořili živý řetěz.
Limity na těžbu hnědého uhlí v severních Čechách částečně padnou. Vláda schválila jejich prolomení na povrchovém dole Bílina. U lomu ČSA limity dál platí. Kabinet o tom rozhodl na svém zasedání v Ústí nad Labem.
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek z ČSSD pokračoval dnes na Mostecku v jednáních o prolomení těžebních limitů. Navštívil i oděvní závod Triola, který zaměstnává 90 pracovníků. V případě rozšíření těžby na dole ČSA by podniku hrozil zánik. Zůstal by totiž na okraji těžební jámy, odříznutý od infrastruktury.
Před Úřadem vlády, kde dnes ministři jednají s odboráři a zaměstnavateli na takzvané tripartitě, demonstrovali horníci. Přibližně stovka havířů přišla podpořit požadavek odborů na prolomení těžebních limitů v severních Čechách. Shromáždění se obešlo bez komplikací, provázely ho ale emoce.
Těžební limity hnědého uhlí na dole Bílina v severních Čechách by se ještě letos mohly prolomit. Doporučuje to ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek z ČSSD. Rozhodnutí o prolomení limitů na dole ČSA by odložil na rok 2020.
Vláda rozhodne o budoucnosti těžby hnědého uhlí na severu Čech letos v září. Termín dnes v Ústí nad Labem potvrdil ministr průmyslu Jan Mládek z ČSSD. Limity budou podle něj nejspíš prolomeny u lomu Bílina na Teplicku. Ohledně velkolomu ČSA na Mostecku zveřejní ministerstvo své stanovisko během několika dní.
Vláda by mohla posunout jednání o možném prolomení těžebních limitů na severu Čech až na léto, dokud sociální a ekonomické dopady takového kroku znovu neposoudí tripartita. Ta se dnes nedohodla na žádné ze čtyř variant prolomení limitů, které předložilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Analýzy dopadů jednotlivých variant ji má MPO předložit do konce června.
Na začátku třídenní návštěvy Ústeckého kraje podpořil prezident Miloš Zeman prolomení limitů těžby hnědého uhlí. Prolomení limitů je podle něj menším zlem než jejich zachování.
Prolomení těžebních limitů v severních Čechách by podle Komise pro životní prostředí Akademie věd (AV ČR) výrazně zhoršilo život v kraji. Komise proto doporučuje, aby limity zůstaly zachovány ještě minimálně 20 let.
Dnes je to přesně rok, co prezident Miloš Zeman jmenoval vládu Bohuslava Sobotky. Kabinet sliboval zásadní změnu ve způsobu vládnutí, nápravu kroků svých předchůdců a promyšlenější způsob hospodaření. Hostem Ranního interview Radiožurnálu byl premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek z ČSSD bude prosazovat částečné prolomení těžebních limitů na Mostecku. Prolomit by se podle něj měly na Dole Bílina a částečně na dole Československé armády. Vládě ale resort nabídne k projednání všechny čtyři varianty.
Zhoršení životních podmínek i v případě, že se těžba po prolomení limitů těžby uhlí v severních Čechách vyhne Hornímu Jiřetínu, se obává starosta obce Vladimír Buřt (Strana zelených). O povolení těžby okolo obce uvažuje ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD).
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek má plán, jak prolomit těžební limity na severu Čech a zároveň zachovat Černice a Horní Jiřetín. Podle deníku E15, který informaci přinesl, by se buď těžilo na lomu Bílina, který patří Severočeským dolům ze skupiny ČEZ, anebo na Bílině a lomu ČSA, který patří Severní energetické Jana Dienstla a Pavla Tykače. Mládek Českému rozhlasu řekl, že se ještě bude variantami zabývat, nicméně dál platí, že chce otázku limitů vyřešit ještě letos.
Ministr životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO chce zjistit aktuální postoj lidí na severu Čech k limitům těžby uhlí. V Horním Jiřetíně jedná se starosty obcí, kterých by se prolomení přímo týkalo. Definitivně rozhodnout by Sobotkova vláda mohla do konce roku 2015.
Ministr životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO je přesvědčen, že k prolomení těžebních limitů, před kterým setrvale varují ekologické organizace i někteří opoziční politici, během úřadování vlády Bohuslava Sobotky nedojde. Řekl to v rozhovoru pro Český rozhlas Plus. To, že tento příslib vypadl z konečné verze programového prohlášení, vysvětlil jako důsledek tlaku koaličních partnerů.
Rozhodnutí o limitech těžby hnědého uhlí na Mostecku se odkládá. Kabinet v demisi o tom už jednat nebude. Po schůzce na vládě o tom informovali jak starostové ohrožených obcí, tak mluvčí předsedy vlády v demisi Jiřího Rusnoka. Ten respektuje nové poslance, kteří kabinet vyzvali, aby o prolomení limitů už nerozhodoval.
Premiér v demisi Jiří Rusnok bude dnes mluvit se zástupci měst a obcí o těžebních limitech. Do Prahy za ním přijedou čtyři starostové z Mostecka. Někteří jsou proti prolomení limitů.
O případném rychlém prolomení těžebních limitů, které chrání před zánikem obce na Mostecku, mluvil v Mostě premiér v demisi Jiří Rusnok. Sklidil tak potlesk většiny horníků a odborářů. O poznání méně jsou jeho výroky nadšeni obyvatelé obcí, kterých se limity těžby týkají, například Horního Jiřetína.
Premiér v demisi Jiří Rusnok bude s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech řešit těžební limity. Podle Zemana by o nich měla rozhodnout až nová vláda s politickým mandátem. Po přechodném Rusnokově kabinetu požaduje, aby k tomu připravil podklady.
O těžebních limitech by měla rozhodnout až nová vláda s politickým mandátem, vzkázal dnes prezident Miloš Zeman. Rusnokův kabinet v demisi má podle něj připravit podklady.
Premiér v demisi Jiří Rusnok, hornické odbory i vedení Ústeckého kraje jsou pro zrušení těžebních limitů. Považují je za zastaralé a pokračování těžby by podle nich zachránilo několik tisíc pracovních míst. Proti sílícímu tlaku na zrušení limitů těžby dnes v Ústí nad Labem protestovalo zhruba 80 lidí.
Hornické odbory vyzvaly parlament a vládu, aby prolomily těžební limity hnědého uhlí na Mostecku. Vláda by tak podle hornických odborů měla zrušit vládní usnesení z roku 1991, které před rozšířením těžby uhlí chrání hlavně Horní Jiřetín, Černice a část Litvínova. Ekologové a zástupci dotčených obcí se staví proti.
Prezident Miloš Zeman by uvítal prolomení limitů těžby uhlí na Ústecku. Prohlásil to během své návštěvy Ústeckého kraje. Bez prolomení limitů by podle Zemana zanikly tisíce pracovních míst.
Vyplnění rozsáhlých dotazníků i pohovory mají za sebou obyvatelé Horního Jiřetína na Mostecku. Majitel tamních hnědouhelných povrchových dolů chce totiž vědět, jestli a za jakých podmínek by lidé ze svých domovů odešli v případě prolomení těžebních limitů.
Šest členů hnutí Greenpeace se vyšplhalo na rypadlo v lomu ČSA na Mostecku s transparentem protestujícím proti prolomení těžebních limitů hnědého uhlí. Policie ani těžařská firma proti nim zatím nezasáhly.
Vedení Ústeckého kraje požádalo o prolomení limitů těžby. Ministerstvu průmyslu a obchodu to navrhlo vedení kraje v dokumentu, kterým se vyjadřovalo k energetické koncepci státu. Potvrdila to mluvčí kraje Magdalena Hanáčková s tím, že se ale k celé záležitosti budou moci vyjádřit občané.