Hornické odbory vyzvaly vládu, aby prolomila těžební limity

Hornické odbory vyzvaly parlament a vládu, aby prolomily těžební limity hnědého uhlí na Mostecku. Vláda by tak podle hornických odborů měla zrušit vládní usnesení z roku 1991, které před rozšířením těžby uhlí chrání hlavně Horní Jiřetín, Černice a část Litvínova. Ekologové a zástupci dotčených obcí se staví proti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda hornických odborů Jan Sábel

Předseda hornických odborů Jan Sábel | Foto: Filip Jandourek

Mezi hlavní důvody prolomení těžebních limitů se podle předsedy Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jana Sábela řadí zaměstnanost. Těžba znamená osm tisíc pracovních míst. Současné postupné propouštění spojuje i s kriminalitou na Mostecku.

„Jinak to budou velké ekonomické ztráty na straně zaměstnavatele a samozřejmě také velké ztráty pracovních příležitostí na Mostecku. A tím, že jsou vyvlastňovací paragrafy v horním zákoně, tak de facto jsou územní limity překonány,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

O prolomení těžebních limitů informovala redaktorka Gabriela Hauptvogelová

Sábel se s premiérem Rusnokem shoduje v tom, že vládní usnesení z roku 1991 o těžebních limitech je překonané, protože i horní zákon ukládá těžařům nejdříve domluvu s obyvateli o odškodnění.

Prolomit těžební limity by podle Sábela mohla a měla udělat ještě vláda premiéra Rusnoka, jinak by se vše protahovalo.

Hornické odbory mají podporu sociálních demokratů, komunistů, Ústeckého kraje a prezidenta Miloše Zemana. S hnutím ANO ještě nejednaly.

Naopak proti možnosti zrušení těžebních limitů pořádali dnes odpoledne jejich zastánci protest před krajským úřadem v Ústí nad Labem. Akci svolali zástupci Strany zelených a Pirátské strany.

Prezident Miloš Zeman (uprostřed) pokračoval dnes ve své třídenní návštěvě Moravskoslezského kraje. V Karviné na zámku Fryštát se setkal se zástupci hornických odborů | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

„Tím, že by byly limity zachovány, vznikne nových 20 až 30 tisíc pracovních míst v rekultivacích, zateplování budov. A snaha, aby energetická náročnost byla čím dál nižší,“ říká.

Těžební limity chrání od roku 1991 před rozšířením těžby hnědého uhlí zejména Horní Jiřetín, Černice a část Litvínova.

Podle vedoucího energetické kampaně Greenpeace Jana Rovenského by prolomení limitů mělo vliv i na další obce:

„Je třeba si uvědomit, že limity nechrání pouze Horní Jiřetín a Černice, ale celkem 30 měst a obcí po celém Ústeckém kraji. V případě, že by vláda usnesení bez náhrady zrušila, což je varianta, se kterou se pracuje, tak by se mohly doly rozšiřovat nejenom u Horního Jiřetína a Litvínova, ale třeba i u Chomutova.“

Bez prolomení limitů se těžba zastaví v roce 2022.

V Ústí nad Labem protestovalo zhruba 80 zastánců zachování limitů těžby. 27. 11. 2013 | Foto: Iva Zítková

Územní limity těžby uhlí v Ústeckém kraji | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Gabriela Hauptvogelová, Michaela Vydrová, Iva Zítková, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme