Ministr Mládek přislíbil pomoc těžbou ohrožené Triole v Horním Jiřetíně
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek z ČSSD pokračoval dnes na Mostecku v jednáních o prolomení těžebních limitů. Navštívil i oděvní závod Triola, který zaměstnává 90 pracovníků. V případě rozšíření těžby na dole ČSA by podniku hrozil zánik. Zůstal by totiž na okraji těžební jámy, odříznutý od infrastruktury.
Podle ředitele Petra Kaly není přestěhování reálné, protože na něj firma, kde se už 100 let vyrábějí české podprsenky, nemá peníze.
„Podle zákona jsme zhruba 200 metrů vně ochranné těžební zóny, a tak nemáme nárok na jakékoliv odškodnění,“ vysvětlil.
Diskuse o prolomení těžebních limitů v Horním Jiřetíně na Mostecku tak proti sobě postavila švadleny a horníky. Zatímco jedni těžbu odmítají, druzí si život bez ní nedovedou představit. Důvod mají přitom stejný – strach ze ztráty pracovních míst.
Diskuze o prolomení těžebních limitů v Horním Jiřetíně na Mostecku proti sobě postavila švadleny a horníky. Všichni se bojí o práci
Jana Strolená pracuje v dílnách Trioly 30 let. Diskuse o prolomení těžebních limitů tak sleduje celý svůj život:
„Je to pořád to samé. Zažila jsem to už jako dítě na základní škole. Bohužel tady i bydlím, takže věřím tomu, že se to nestane, že to nedovolíme.“
Ministr Mládek dnes slíbil zaměstnancům firmy podporu v případě, že by těžební limity padly. Přestože na ni nemají zákonný nárok. „Samozřejmě je podpoříme, aby s tímto podnikem bylo zacházeno, jako by byl v dobývacím prostoru,“ uvedl.
Nechtějí dál žít v nejistotě
Ve hře zůstává podle Mládka několik variant – prolomení limitů na dole Bílina a zachování limitů na dole ČSA, což by znamenalo zachování Horního Jiřetína, nebo prolomení limitů v obou lomech. Nejpravděpodobnější pak je okamžité rozšíření těžby na dole Bílina a odložení rozhodnutí o dole ČSA o pět let.
To se ovšem vůbec nelíbí ani těžařům, ani obyvatelům Horního Jiřetína, místním podnikatelům a švadlenám z Trioly. Všichni totiž věřili, že období nejistoty skončí dříve.
„Několikrát se ten termín posouval a nechápu, proč by se teď měl posunout ještě o pět let. Je to zbabělé ze strany pana ministra,“ myslí si místostarosta Litvínova Milan Šťovíček (STAN), který trvá na zachování limitů v současné podobě.
Ministr Mládek připustil, že při současném vývoji energetiky není prolomení limitů na dole ČSA nutné. Tuto možnost si chce ale kvůli energetické bezpečnosti ponechat, dokud se odhady nepotvrdí.
„Nevíme, zdali bloky v Dukovanech budou fungovat celých 50 let, nebo jenom 40. Pak by došlo k poměrně obrovskému výpadku. Nevíme, co bude s elektrárnou Počerady,“ upozornil.