Výzkumníci zatím postup zkoušeli jen na tělech živých zvířat. Popisují ho jako vratný a opakovatelný. V současné době je průhlednost omezena pouze hloubkou, do které barvivo proniká.
„Katetr se díky kryoenergii přimrazí do místa, kde má energii aplikovat. Mražení samo působí destrukci,“ vysvětluje kardiolog Nemocnice na Homolce, který dokončil zákrok u třetího pacienta v Česku.
V českém tisku se ve čtvrtek dočtete, že stát nemá přehled o tom, jestli se tkáně zemřelých pacientů nestávají v zahraničí předmětem zisku. Píše to Deník N.
Generální finanční ředitelství zřejmě manipulovalo s milionovou zakázku, píšou to Hospodářské noviny. Deník informuje, že řetězce už zákazníkům nedávají věrnostní karty. Více ve výběru z médií.
Podle odhadů OSN hrozí zánik až milionu živočišných a rostlinných druhů a rozhoduje se, které z nich uchovat v biobance. V budoucnu by mohly být využity při klonování nových zvířat.
Jsou v ní části mozkové tkáně pacientů zemřelých třeba na Alzheimerovu nebo Parkinsonovu nemoc. Podle vědců může zkoumání takových vzorků pomoci najít účinný lék na zatím nevyléčitelné choroby.
Při svém bádání objevili zlínští vědci například hydrogel vhodný pro přenos elektrických impulsů. Ten by se v budoucnu mohl uplatnit při výzkumu srdeční nebo nervové tkáně.
„Z archeologického výzkumu ani z písemných pramenů nemáme totiž žádné informace o barvě očí nebo délce vlasů. Zde nám však pomohla analýza DNA, která barvu očí a vlasů prozradila,“ uvedl Šindelář.